Eklem Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

18 Mart 2022 Cuma

Eklem Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

İLANDIR

Eklem ağrıları sık görülen ağrılar içinde yer almakta olup sıklıkla diz, el, sırt, bel, kalça ve omurgada hissedilir. Ağrılar sabit olabileceği gibi akut yani geçici de olabilir. Eklemde ağrının yanı sıra sertlik ve hareket zorluğu gibi farklı semptomlar da görülebilir.

Eklem ve kıkırdak sorunları, ağrılı yaşam sürmenin zorluğunun yanında kişinin hareket kabiliyetini sınırlayarak günlük yaşam aktivitelerinde bağımlılığa neden olabilir.

Vellajen 30 tablet hakkında detaylı bilgi almak için Vellajen’in resmi internet sitesi olan https://vellajen.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eklem ağrısı neden olur?

Ağrılı eklemlerin birçok farklı nedeni olabilir. Bunların başlıcaları arasında, geçmişte yaşanmış eklem yaralanması, mesleki ya da sportif faaliyet sonucu bir eklem ve kasın aşırı kullanımı, romatoid artrit gibi hastalıklar, fazla kilo sayılabilir. Toplumun genelini kapsayan en yaygın eklem ağrısı nedeni ise yaşa bağlı görülen eklem ve kıkırdak hasarlarıdır. Osteoartrit denilen bu eklem hastalığı, halk arasında kireçlenme olarak adlandırılır.

Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit, kıkırdak dokunun yapısında bozulma sonucu meydana gelir. Eklemler için bir nevi yastık ve amortisör görevi gören kıkırdak yapı bozulduğunda, eklemlerin altındaki kemik dokusunda da hasar meydana gelir. Ağrılı eklemlerin en yaygın nedenlerinden biri olan kireçlenme, bu şekilde ortaya çıkar.

Yaşa bağlı uzun süreli kullanım sonucu aşınma, kasların zayıflaması, aktivite azlığı, kilo ve yaşlanma sonucu eklem kıkırdağının yapısında yaşanan değişimler kireçlenmenin ana nedenleri arasında sayılabilir. Çoğunlukla diz, el, kalça ve omurga eklemlerini etkiler.

Eklem ağrısı nasıl geçer?

Eklem ağrılarının tedavisi, ağrının nedenine göre değişiklik gösterir. Kısa süreli akut ağrılar, genellikle yaralanma, eklemin aşırı zorlanması gibi durumlar neticesinde meydana gelir. Bu tip ağrılar, dinlenme ve ağrı kesiciler ile kısa sürede iyileşebilir. Kronik hale gelen artrit ağrıları, uzun süreli tedavi ve yaşam değişiklikleri gerektirir. Çoğunlukla yaşa bağlı gelişen ve 45 yaşın üzerindeki kişilerde görülen kireçlenme ağrıları kıkırdak dokunun onarımına katkı sağlayacak şekilde beslenme, kilo kontrolü, egzersiz ve kötü beslenme alışkanlıklarının bırakılması ile kontrol altına alınabilir.

Kollajen üretimini destekleyen gıdalar konusunu daha ayrıntılı inceleyebilmek için Vellajen Blog sayfasını bağlantı üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

Eklem ağrıları, kişinin yaşam kalitesini bozan, mecburi hareketsizliğe iten ve sonunda bağımsız yaşam becerisini kaybetmesine kadar gidebilen bir sürece neden olur. Etkili bir tedavi, ilaç tedavisi, fizik tedavi, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi de kapsayacak şekilde planlanmalıdır. Tedavinin amacı, hastanın ağrılarının giderilmesinin yanı sıra, aktif ve bağımsız yaşam rutinine geri dönmesinin sağlanması ve hastalığın ilerlemesinin durdurulması olmalıdır.

Osteoartrit, mukavemete ve harekete mükemmel derecede dayanıklı kıkırdak dokunun hasarı ile ortaya çıkar. Eklemleri yağlayan kıkırdak dokuda oluşan hasar, eklem ve kemiklerde fonksiyonel bozulmaya, hareket kabiliyetine azalmaya ve ağrılı hareketlere neden olur. Kıkırdak doku kullanıma ve yaşa bağlı hasar görse de sağlıklı kilo kontrolü ve dengeli beslenme ile dokuyu oluşturan yapının korunmasına katkıda bulunulabilir.

Osteoartrit hastalığında ilk olarak kıkırdakta metabolik değişimler görülür. Bu değişiklikler, proteoglikan ve Tip II kollajenin yıkımıdır. Proteoglikanların kaybına bağlı olarak kıkırdak doku yumuşar ve mukavemeti ve dayanıklılığı azalır. Kıkırdağın hasara uğrayıp inceldiği bölgede yastıklama ve yağlama fonksiyonu zayıflar, kemik açığa çıkar ve osteofit gelişimi görülür.

Başlıca kollajen tiplerinden biri olan Tip 2 kollajen, eklem kıkırdağını oluşturan en önemli yapısal bileşenlerden biridir ve kıkırdağın yaklaşık %70’ini oluşturur. Vücutta kollajen üretimi yaşa bağlı olarak azalır. Yaşlanmanın yanı sıra yaşam tarzı, stres, kötü beslenme, yüksek miktarda şeker tüketimi ve güneşe maruz kalma gibi dış etkenler de kollajen üretiminde yavaşlamaya neden olur. Eklem sağlığı açısından önemli olan kollajenin vücutta azalmasının neden olduğu etkileri hafifletmek için kollajen üretimini arttıran gıdalar kullanılabilir.

Benzer Haberler