Eğitimde ‘aşı’ karmaşası: Aşılanan öğretmen oranı yüzde 7’de kaldı

18 Mart 2021 Perşembe

Eğitimde ‘aşı’ karmaşası: Aşılanan öğretmen oranı yüzde 7’de kaldı

Yüz yüze eğitim süreci 2 Mart’ta başladı. Sürecin başında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm öğretmenlerin aşılanacağını söylerken geçen 2 haftalık zaman diliminde aşılanan öğretmen sayısı 80 bin dolaylarında kaldı. Eğitim Uzmanı Ali Taştan ise “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bütün öğretmenleri aldatmıştır.” dedi.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim 2 Mart’ta tekrar başladı. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla öğretmenlerin de koronavirüse karşı aşılanacağının söylemesi ise karmaşaya yol açtı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre büyükşehirlerde görev yapan öğretmenlerin tamamına yakını aşı olamazken ülke genelinde aşı olabilen öğren öğretmen ve eğitim personeli sayısı 100 bine bile ulaşamadı.

MEB’in Sağlık Bakanlığı’na aşı olacağını bildirdiği 1 milyon 259 bin kişiden bugüne kadar aşı olabilenlerin oranı yüzde 7’de kaldı. Bildircin’e konuşan Eğitim Uzmanı Ali Taştan eğitimcilerin aşılanma sürecini değerlendirdi.

Selçuk’un, tüm öğretmenlerin aşılanacağını söylediğini anımsatan Taştan, “Ancak aradan geçen onca zamana karşın aşılanan öğretmen sayısı 80 bin dolayında kaldı” dedi. Yalnızca öğretmenlerin aşılanmasının da yetmeyeceğini kaydeden Taştan, kantin işletmecisinden servis şoförüne kadar tüm eğitim alanında çalışanların aşılanması gerektiğini vurguladı.

“OKULLAR HASTANELERDEN SONRAKİ EN YÜKSEK RİSKLİ ALANLAR”

Bazı okullarda 25-30 kişilik gruplarla ders yapılmak zorunda kalındığına dikkat çeken Taştan, şunları söyledi:

“Bu şartlarda öğretmenlerin ve öğrencilerin hastalanmaması mümkün değil. Son veriler de öğrenci ve öğretmenlerde pozitif vaka sayısının arttığı yönünde. Okullar hastanelerden sonra riski en yüksek alanlardır. Özellikle ilk ve ortaokul düzeyinde öğrenciler arasındaki etkileşimi azaltmak çok zordur. Bu nedenle bulaş riski çok yüksektir. Bu şartlarda öğretmenlerin okullarda çalışması mümkün değil. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk aşı konusunda bütün öğretmenleri aldatmıştır.”

Benzer Haberler