Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Eğitim

Eğitimciler yarın Ankara’da: Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 23 Kasım’da Ankara’da, Meclis’te planlanan 2020 yılı bütçesinin savaşa değil eğitime ve emekçilere harcanması talebiyle miting çağrısında bulundu.

AKP Hükümeti tarafından hazırlanan Meclis’e sunulan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Savunma ve güvenlik harcamalarına ayrılan payın arttırılmasıyla dikkat çeken 2020 yılı bütçesine göre, geçtiğimiz yıl 102,8 milyar TL ödenek ayrılan savunma ve güvenlik harcamalarına önümüzdeki yıl için 141,1 milyar TL ödenek ayrıldı. Bu rakam bütçenin yüzde 12,8’ine tekabül ederken, eğitim ve sosyal politikalar alanına ayrılan pay ise düştü.

2019 yılında 21,2 milyar TL’lik artış yapılan Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bütçesinde, 2020 yılı için öngörülen artış miktarı 11, 5 milyar TL’de kaldı.

Bütçeden ayrılan payın düşüklüğü nedeniyle Eğitim Sen, “Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı” şiarıyla 23 Kasım günü Ankara’da miting düzenleyecek. Tandoğan Meydanı’nda düzenlenecek olan mitingde, eğitimde yaşanan aksaklıklar ve eğitim emekçilerinin talepleri dile getirilecek.