Egemen Bağış da SBK’nın uçağını kullandı iddiası

28 Haziran 2021 Pazartesi

Türkiye, karapara aklamak suçundan tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın sıra dışı serveti ile AKP iktidarının iliklerine kadar nasıl sızdığını konuşuyor… Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itirafları sonrası çorap söküğü gibi devam eden ilişki ağında, Korkmaz’ın uçağını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Bakan Mehmet Ağar’ın ardından Prag Büyükelçisi ve eski Bakan olan Egemen Bağış’ın da kullandığı ileri sürüldü.

Soylu kendine ait sigorta şirketi ile aracı şirket Söğüt AŞ arasındaki bir faturayı göstererek uçağı kullandığını doğrulamış “parasını ödedim” demişti… Ancak şu ana kadar, uçağın asıl sahibi olan Bora Jet ya da Sezgin Baran Korkmaz’a ödeme yapılıp yapılmadığı hâlâ soru işareti. Çünkü uçağın sahibi, faturayı kesen aracı yandaş şirket Söğüt AŞ değil, Sezgin Baran Korkmaz.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberine göre, ABD’nin talebi ile Avusturya’da tutuklanan ve ABD hazinesinden vergi oyunları ile çalınan karaparayı akladığı öne sürülen Sezgin Baran Korkmaz’ın ilişki ağı Türkiye’de gazetecilerden siyasilere ve bürokratlara, devletin en üst makamlarına kadar ulaşıyor.

Başarır: Mehmet Ağar da Sezgin Baran Korkmaz’ın özel uçağını kullanmış

PARA ÖDENEDİ Mİ?

Korkmaz devlet içindeki gücünü, Bodrum’daki Paramount Otel’de misafir ettiği, uçan sarayı Bombardier tipli uçağı ile taşıdığı yolcularla oluşturmuş. Uçağın ünlü misafirleri arasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile halen Prag Büyükelçisi olan Egemen Bağış da var. Ağar, uçağı Ocak 2020’deki Elazığ Depremi’nden 4 gün sonra kullanmış. Bu isimlerin günlüğü 15 bin Avro olan uçağı nasıl kullandıklarını, parasını ödeyip ödemediklerini açıklaması gerekiyor.

Gazeteci Seher Sultan, uçağın kuyruk numarasını takip ederek Korkmaz’ın son bir yılda uçtuğu güzergâhları ortaya çıkardı. Korkmaz’ın içinde yer alıp almadığı belli değil ancak Türkiye, Venezüella arasında tam 40 sefer yapıldığı kayıtlarda görünüyor. Venezüella, Sedat Peker’in Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ı, “‘uyuşturucu güzergâhını düzenlemek için ziyaret etti” dediği ve kokain ticareti ile öne çıkan ülke.

Korkmaz’ın uçağını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Bakan Mehmet Ağar’ın ardından Prag Büyükelçisi ve eski Bakan olan Egemen Bağış’ın da kullandığı ortaya çıktı

Benzer Haberler