Edward Snowden: Pegasus sızıntısı yılın hikayesi

20 Temmuz 2021 Salı

Edward Snowden: Pegasus sızıntısı yılın hikayesi

ABD’nin küresel çaptaki yasadışı dinleme operasyonlarını ifşa etmesiyle tanınan Edward Snowden, Pegasus casus yazılımla onlarca muhalif, aktivist ve gazetecinin dinlenmesine ‘yılın hikayesi’ dedi.

ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) liderler dahil dünya çapında yasadışı dinleme yaptığını ifşa etmesiyle tanınan Edward Snowden, İsrailli şirket NSO Group’un hükümetlere sattığı Pegasus casus yazılımı sayesinde binlerce gazeteci, aktivist ve muhalife dinleme ve takip yapıldığının ifşa edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Eski ABD’li istihbarat analisti Snowden, küresel çapta hükümet kurumlarının İsrail’den aldıkları yazılımla istedikleri herkesin iPhone veya Android telefonlarını hacklediklerinin ortaya çıkmasını ‘yılın haberi’ diye niteledi.

“Her ne yapıyorsanız bırakın ve bunu okuyun. Bu sızıntı, yılın hikayesi olacak” diye tweet atan ‘İsrailli şirket NSO Group’un meşru kullanımı bulunmadığı halde dijital virüs bulaştırma vektörlerini sattığını, dolayısıyla bunun hedefi olan kişilerin gözaltına alınmaları ve ölümlerinin cezai sorumluluğunu doğrudan taşıması gerektiğini’ belirtti.

Rusya’ya sığınmak zorunda kalmış olan Snowden, ​The Guardian’a yaptığı değerlendirmede de, ‘dünyada hiçbir akıllı telefonun devletlerin sponsorluğundaki siber saldırılar karşısında güvende olmadığını’ belirtti. ‘Kar amaçlı kötücül yazılım üretiminin var olmaması gereken bir sanayi olduğunu’ dile getiren Snowden, ‘tüm hükümetlere casus yazılım ticaretinin yasaklanması için küresel moratoryum’ çağrısı yaptı.

​Pegasus’un onlarca ülkede hedef aldığı 50 binden fazla sayıda kişinin bulunduğu listede 180 gazeteci var. Diğer on binlerce kişi siyasetten Arap kraliyet ailelerine ve hukuktan iş alemine dek değişik kesimlerden. (Sputnik)

BBC muhabirleri casus yazılımın nasıl çalıştığını uygulamalı anlattı

Uzmanı anlattı: Pegasus casus yazılımı cihazlara böyle sızmış!

Benzer Haberler