Düzmece ÇED raporu verilen Araklı’nın heyelan bölgesi olduğu ortaya çıktı

27 Ağustos 2019 Salı

Düzmece ÇED raporu verilen Araklı’nın heyelan bölgesi olduğu ortaya çıktı

Trabzon Araklı’da, düzmece ÇED raporuyla yapımına başlanan Katı Atık Tesisi Projesi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen alanın heyelan bölgesi olduğu öğrenildi.

Tesis için uydu görüntülerinde evlerin karartılarak düzmece ÇED Raporu hazırlandığının ortaya çıkmasının ardından maden sahası olarak kullanılan bölgede 2005 ve 2006 yıllarında da üç defa büyük heyelan gerçekleştiği TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu Raporu ile ortaya çıktı.

Erdoğan’ın atadığı müdürden düzmece ÇED raporu

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, TMMOB ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) tarafından hazırlanan iki farklı raporda da bölge heyelan riski bulunduğu zeminin heyelan gerçekleşmesi için uygun olduğu ve çok sayıda çatlak meydana geldiği vurgulandı.

Raporda “Terkedilmiş açık ocak sahası içinde yer alan proje alanının aktifliğini koruyan büyük bir heyelan kütlesi içinde yer almaktadır. Kontrolsüz ve patlamalı çalışmalar nedeniyle sahanın stabilitesi bozulmuştur” ifadelerine yer verildi. Raporlarda heyelan riskinin yüksek olduğu can ve mal kaybının yaşanmaması için önlem alınması gerektiği ayrıca çevre sakinlerinin de bilgilendirilmesi gerektiği belirtildi.

TMMOB tarafından yapılan incelemede heyelan çatlaklarının ilerlediği ve 50 santimetreye kadar ilerleme olduğu belirlendi. Çatlaklar nedeniyle kaya kütlesinde de kayma olabileceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İSTAÇ Genel Müdürü olarak atanan Burhan Suat Tüylüoğlu’na ait olan MİMKO isimli şirket tarafından ÇED raporu hazırlandı. Hazırlanan ÇED raporunda ise heyelan riski bulunmadığı ve geçmiş yıllarda yaşanan heyelanların dinamit patlatılması sonucu gerçekleştiği önesürüldü.

PROJE SAHİBİ TANIDIK

İnsanların hayatını hiçe sayan projeyi hayata geçirecek olan şirketin sahibi tanıdık çıktı. Araklı Katık Atık Tesisi Projesi’ni 60 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirileceğini duyuran EVRA Grup şirketlerinin sahibi Hasan Toplaoğlu da iktidara yakın bir isim. İhale, ‘yap-işlet-devret’ modeliyle EVRA Grup Şirketlerine verilirken, şirkete, iki yıl inşaat, 23 yıl da işletme süresi sağlandı. Kleopatra Koyu’nu kiralayan ortak girişim grubunun hissedarı olmasıyla gündeme gelen Topaloğlu’nun oğlu da Pendik Belediyesi’nde AKP’den meclis üyesi oldu.

Benzer Haberler