Dünyanın Öteki Yüzü – Hakan Aksay

Rusya ile Türkiye arasında bu kez de “domates-buğday savaşı” çıktı. Hafta içinde her iki ülkeden de gergin mesajlar geldi, gazetelerde sert yorumlar yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında önceki hafta Moskova’da yapılan görüşmenin ciddi bir başarı getirmediği ortaya çıktı. Öte yandan Suriye’de iki ülke arasında artık işbirliğinden çok rekabetten söz ediliyor. Astana Süreci ise artık neredeyse tarihe karıştı.

Ne oluyor? Uçak krizinden sonra güçlükle barışan iki ülke şimdi yeni bir krizin eşiğinde mi? Domates ve buğday savaşlarının arkasında ne var? Moskova, Ankara’nın artık Suriye’den çekilmesini mi istiyor? Hollanda, Almanya ve diğer ülkelerden sonra şimdi de “Rusya ile kapışılarak” referandum dengelerinin değiştirilmesi mi planlanıyor?

Bu ve başka konular, Hakan Aksay’ın sunduğu Dünyanın Öteki Yüzü programında konukları Türkolog ve uluslarararası ilişkiler uzmanı Doç. Dr. Aleksandr Sotniçenko, Kadir Has Üniversitesi Uluslarararası İlişkiler bölümünden Prof. Dr. Mitat Çelikpala ve Turkrus.Com sitesi editörü, gazeteci Suat Taşpınar eşliğinde ele alındı.