Dünyanın ilk ticari Quantum bilgisayarı

17 Mart 2020 Salı

Dünyanın ilk ticari Quantum bilgisayarı

IBM Almanya’nın Stuttgart kentinin yakınlarında bir Quantum bilgisayarı üretecek. Dünyanın ilk ticari kuantum bilgisayarı olarak inşa edilmesi planlanan bu bilgisayar önümüzdeki sene çalışmaya başlayacak.

IBM Avrupa için Quantum bilgisayarı üretecek. Avrupa Birliği veri güvenliği konusunda işleri çok sıkı tutmaya çalışıyor. IBM gibi şirketler ise araştırma kurumlarına ABD merkezli firmalara büyük bir donanım sağlıyor. Bu nedenle IBM şu anda güvenli olarak görülüyor.

Quantum bilgisayarı

Merkel ile şirketin CEO’su arasında geçen görüşmelerde bazı kararlar alındı. Almanya bu kuruluşa güvendiği için kuantum bilgisayarını ona yaptıracak. İlk etapta kuantum bilgisayarların daha gidecek çok yolunun olduğunu düşünen Merkel şimdilerde Avrupa’da bir temel bilgisayarın olmasını talep ediyor. 650 milyon avro yatırım yapacağını açıklayan Alman hükümeti bu sayede kuantum bilgisayar için önemli bir eşik sağlayacak.

IBM Avrupa Başkanı Martin Jetter, AB merkezli bir kuantum bilgisayara sahip olmanın “Avrupa toplumunun geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacağını”ifade etti. Sizce kuantum bilgisayarlar gerçekten de geleceği önemli ölçüde şekillendirebilecek mi?

Sessiz katil koronavirüsün gerçek yüzü

Benzer Haberler