Dünyanın en yüksek dağına tırmanmak isteyen 2 dağcı hayatını kaybetti

13 Mayıs 2021 Perşembe

Dünyanın en yüksek dağına tırmanmak isteyen 2 dağcı hayatını kaybetti

Nepal’de bulunan ve dünyanın en yüksek noktası olarak kabul edilen Everest Dağı’na tırmanmaya çalışan 2 dağcı hayatını kaybetti.

Nepal’de dünyanın deniz seviyesi üzerindeki en yüksek dağı olarak kabul edilen Everest’e tırmanmaya çalışan 2 yabancı dağcı hayatını kaybetti. Organizatör şirket, yaptığı açıklamada, Everest Dağı’nın zirvesine tırmanmaya çalışan ABD’li ve İsviçreli dağcıların dün yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Tur organizatörlerinden Chhang Dawa, Instagram’dan yaptığı paylaşımda, İsviçreli dağcı Abdul Waraich’in (41) zirveye tırmanmayı başardığını ancak yorgun düşmesi sonucu zirve yakınlarında öldüğünü belirtti.

Dawa, bölgeye oksijen tüpü ve gıda maddeleri gönderdiklerini ancak Waraich’yi kurtaramadıklarını bildirdi. Şirket, ABD’li dağcı Puwei Liu’nin (55) ise Everest’in tepesinde yer alan ünlü Hillary Step kayalığına ulaştığı ancak “kar körlüğü” ve “yorgunluk” nedeniyle zirveye en yakın kamp olan “Kamp 4’e” geri iniş yaparak burada ölüme yenik düştüğü bilgisini paylaştı. 8 bin 849 metre yükseklikteki Everest’te 1920’den bu yana 200’den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Veba Geceleri

Benzer Haberler