‘Dünyanın en saçma binası’nın pastasını yaptılar

13 Mart 2022 Pazar

Google‘ın arama sonuçlarında ‘Dünyanın en saçma binası” olarak ilk sırada çıkan Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası’nın yıkımına başlandı. Kenttteki bir pastane ise binanın bire bir pastasını yaptı. Pasta, yıkımı devam eden binan önünde sergilenmeye başlandı.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Trabzon Bulvarı’nda bulunan Kahramanmaraş İl Özel İdare Binası ‘farklı’ mimarisi sebebiyle Türkiye’de ve dünyada “En saçma bina” olarak gösteriliyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da “Dünyanın en saçma binası” yazıldığında ilk sırada çıkan bina hakkında yıkım kararı alındı. Yıkımına devam edilen binanın birebir pastadan maketini ise kentteki bir pastane tarafında yapıldı.

2 HAFTADA YAPILDI

Pastane çalışanlarından Hasan Kaya, binada çok detay olmasından dolayı yapımının kolay olmadığını söyledi. Maketin 3 pasta ustası tarafından yapıldığını belirten ve satmayı düşünmediklerini söyleyen Kaya, “Kahramanmaraş’ın sembolü olan bu sarı binayı yıkmak bizi üzdü aslında. Biz de ona istinaden binanın maketini yapmaya karar verdik. Hem de bina ile hatıra fotoğrafı çektirmeyenler vardı ve onlar için de bu binayı yapmayı düşündük. Yapımı 2 hafta sürdü çünkü bayağı bir uğraş ve ince detay isteyen bir işti. 6 kilo kadar şeker hamuru kullandık. Tamamen yenilebilir şekilde yaptık. Pasta ağır olduğundan dolayı tutması için kırmızı direkleri tahtadan yaptık. Bunu yapmak için 3 ustamız yoğun bir şekilde çalıştı. Maketimiz yaklaşık 10 kilo ağırlığında ve 1,4 metre yüksekliğinde” diye konuştu.

YIKILACAĞINI DUYUNCA ÜZÜLDÜM

Kahramanmaraşlılar ise şehrin meşhur ‘sarı binası’nın maketine büyük ilgi gösterdi. Bazı vatandaşlar İl Özel İdare binasının maketi olan pastayla hatır fotoğrafı çektirdi. Pastayla hatıra fotoğrafı çektirenlerden Yüksel Telli, binanın yıkılmasına üzüldüğünü söyledi. Maketin de çok güzel olduğunu ifade eden Telli, “Aslında binanın pasta maketini görünce özlemle baktım çünkü ben şehir dışında okudum. Yıkılacağını duyunca da çok üzülmüştüm ve şu an görür görmez de hemen fotoğrafını çektim keşke yıkılmasaydı. Maketi de güzel yapmışlar, aynısı gibi ve gayet hoş görünüyor” dedi.

Öte yandan yıkımına ocak ayında başlanan ve ihale şartnamesine göre 6 ayda yıkılacak olan binanın şu ana kadar dış kaplamaları büyük ölçüde söküldü. İskeletinin ortaya çıkarılmasının ardından en tepeye büyük vinçler yardımıyla çıkarılacak iş makineleri, binayı tıraşlama tekniği ile yukarıdan aşağıya doğru katları tek tek yıkarak aşağı inecek.

Dünyanın en saçma binasının ie yıkımına ocak ayında başlandı. Yıkım ihalesinin şartnamesine göre 6 ay içerisinde yıkılacak binanın şu ana kadar dış kaplamaları büyük oranda söküldü. Binanın iskeletinin ortaya çıkarılmasından sonra en tepeye büyük vinçler ile iş makineleri çıkartılıp tıraşlama tekniği ile yukarıdan aşağıya doğru yıkılacak.

 

Dünyanın en saçma binasında hırsızlık: 3 gözaltı

Benzer Haberler