‘Dünyanın en mutlu ülkesi’ Finlandiya 3 maddeli formülü açıkladı

6 Aralık 2021 Pazartesi

‘Dünyanın en mutlu ülkesi’ Finlandiya 3 maddeli formülü açıkladı

Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’da genç başbakanı Sanna Marin, neden dünyanın en mutlu ülkesi olduklarını formülle anlattı.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’na göre bu yıl da dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçilen Finlandiya’da genç başbakan Sanna Marin bu mutluluğun sırrını açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre, Başbakan Marin mutluluğa giden yolda en önemli üç şeyin eşitlik, gelişmiş eğitim sistemi ve güçlü bir refah devleti olmak olduğunu söyledi.

Marin, ülke olarak refah devlet durumunu ‘çevre açısından sürdürülebilir’ bir yolla muhafaza etmek istediklerini söyledi, ülkenin geleceğinin de kalkınma ve çevreci teknoloji ihracatında yattığına inandığını da ekledi.

Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 10 şehir belli oldu: 3’ü Türkiye’den

“YAPACAK ÇOK ŞEY VAR”

Marin, gelecek hükümetlerin eşitlik için daha fazla şey yapıp yapmaması gerektiği sorusuna “Bence evet. Çünkü burada olan şey bu. Finlandiya’da her zaman eşitlik için uğraştık. O yüzden bence gelecekte yalnızca kadın- erkek eşitliği ya da cinsiyetler arası eşitlik değil toplum içindeki azınlıkların eşitliği de önemli olacak. Yapılar, halka engel teşkil etmemeli. O yüzden yapacak çok şey var” diye yanıt verdi.

Yeni yılda 32 milyon haneyi elektrik faturası çarpacak

“EŞİTLİK FIRSATLIKLARI…”

Kendisi de düşük gelirli bir aileden gelen Marin, daha adil ve eşit bir toplum için çaba sarf etmenin kendinden önceki politikacıların uğraşlarını sürdürmek anlamına da geldiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“En önemlisi şu ki benden öncekiler Finlandiya’da sosyal devleti kurdu. Bu sayede benim gibi insanlar, oldukça mütevazı ailelerden gelen insanlar okuma, üniversiteye gitme, kendi geleceklerini belirleme fırsatı buldu. Bu sebeple benden öncekilerin böyle bir toplum inşa etmek için aldıkları kararların, ortaya koydukları çabaların önemli olduğunu düşünüyorum. Şimdi yapılması gereken asıl şey de eşitlik fırsatları sunmaya devam edebilmek.”

“EBEVEYNLER EVDE ÇOCUKLARIYLA AYNI ORANDA VAKİT HARCAMALI”

Marin çocuk bakımında anne- babaya düşen sorumluluklarla ilgili de şöyle konuştu:

“Anne ve babalar evde çocuklarıyla aynı oranda vakit harcamalı ki böylece her ikisi de aynı kariyer olanaklarına sahip olabilsin. Böylelikle cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğini de azaltabiliriz.”
Yeni tartışmalı bir yasayla 18 yaşa kadar eğitim zorunlu hale getirildi. Ağustos 2022’de yürürlüğe girmesi beklenen yasayla da babalık izninin 54 günden en az 97 güne çıkarılması planlanıyor.

“EVSİZLİK HÂLÂ BİR SORUN”

Marin 2027’ye kadar evsizlik sorunu çözmeye de kararlı: “Hâlâ sokaklarda yaşayan insanlar var. Hâlâ böyle bir sorunumuz var, özellikle büyük şehirlerde. Ama bunun çözümünde yol da kat ettik. ‘Önce Konut’ modeli çok önemli ama sağlık, toplumsal güvenlik ve iş alanında da çözümler üretmek gerekiyor.”

 

 

Benzer Haberler