Dünya’dan 110 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegende su bulundu

13 Eylül 2019 Cuma

Dünya’dan 110 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegende su bulundu

Gök bilimciler ilk kez Güneş Sistemi dışında, yaşama elverişli bölgede yer alan bir gezegende su buharı izi kaydetti. Gezegenin sıcaklığı 0-40 derece arasında. K2-18b adı verilen gezegen dünyaya 110 ışık yılı mesafede.

Yaşanabilir başka gezegen ya da başka canlıların olduğu bir gezegen… Bilim insanları uzun yıllardır başka gezegenlerde ‘yaşam’ belirtisi arıyor. Bunun için de gezegenin atmosferi, su olup olmadığı, sıcaklığı gibi çok sayıda kriter dikkate alınıyor. İlk kez bir gezegende bu kriterlerin çoğuna rastlandı ama kesin konuşmak için henüz erken. Yine de bilim insanları K2-18b ismi verilen gezegen için “yaşanabilir bölge” ifadesini kullanıyor. Bu ifade, bir yıldızın çevresindeki bir gezegende, sıcaklıkların suyun sıvı halde kalması için yeterince yumuşak olduğu bölgeler için kullanılıyor.

Gezegen, dünyanın iki katından biraz daha büyük. Yüzde 50’si su, hava sıcaklığı ise yaşamın devamı için uygun, 0 ile 40 dereceleri arasında değişiyor. 2016-2017 arasında Hubble Uzay Teleskopu’nu kullanarak gezegenleri inceleyen bilim insanları, bu gezegenler kendi ‘güneşleri’ etrafında döndükçe oluşan değişimleri gözlemleyerek yaşamın olduğunu kanıtlayabilecek bazı kimyasalların var olduğu bilgisine ulaştı. Sadece K2-18b’de ise suyun içindeki kimyasallara rastlandı. Verilerle bilgisayar modellemesi yapıldığında, gezegenin atmosferinin yüzde 50’sinin su olabileceği sonucuna varıldı. Şimdi gezegenin atmosferinde canlı organizmalar tarafından üretilen gazların varlığı araştırılacak. Bunun için de 2020’de kullanılması planlanan yeni uzay teleskoplarına ihtiyaç var. Zira K2-18b, dünyadan 110 ışık yılı yani 1 milyar 46 milyon 73 bin 600 kilometre uzakta. Ve bu mesafede, şu an kullanılan teleskoplarla ölçüm yapılması imkansız. Ancak, 2020’de kullanılmaya başlanacak olan yeni nesil uzay teleskoplarının bu mesafede de ölçüm yapabileceği öngörülüyor.

NASA’nın Kepler uzay araştırma aracı tarafından 2015’te keşfedilen K2-18b, dünya dışındaki yaşam için en güçlüm adaylar arasında

Benzer Haberler