Dünyada ilk: ‘İklim değişikliği’ ölüm nedeni yazıldı

12 Kasım 2021 Cuma

Dünyada ilk: ‘İklim değişikliği’ ölüm nedeni yazıldı

Kanada’da rekor sıcaklıklar nedeniyle hayatını kaybeden 70’li yaşlardaki bir kadının ölüm nedenine ‘iklim değişikliği’ yazıldı. Bu dünyada bir ilk.

T24’te yer alan habere göre, Kanada’da yaşayan 70’li yaşlarındaki bir kadın, ülkede görülen aşırı sıcak hava dalgasının ardından solunum güçlüğü nedeniyle hayatını kaybederken, dünyada ölüm nedeni ‘iklim değişikliği’ olarak konan ilk hasta oldu. Kanada’nın Prince George adı verilen bölgesinde yer alan British Columbia hastanenin acil servisinde çalışan Dr. Kyle Merritt, hastanın ölüm nedeninin aşırı sıcaklık olduğunu, bu sebeple bu kararı aldığını bildirdi.

Kanada’da Haziran ayında sıcaklıklar yaklaşık 50 santigrat dereceye çıkarak rekor kırarken, yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Eyaletin adli tabibi, bu ani ölümlerin 570’inin ‘sıcaklıkla ilgili’ olduğuna söyledi.

DSÖ: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YILDA 150 BİNDEN FAZLA CAN ALIYOR

Küresel ısınmanın etkilerini her geçen gün daha fazla hissettirdiği günümüzde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iklim değişikliklerinin yılda 150 binden fazla ölüme neden olduğunu tahmin ediyor. Kanada’daki ölüm ile ilgili konuşan hastane doktorlarından Dr. Merritt Glacier, “Altta yatan nedene bakmıyorsak ve sadece semptomları tedavi ediyorsak, giderek daha da geride kalmaya devam edeceğiz” dedi.

“SUSUZ KALMAMAK İÇİN MÜDAHALE ETTİ”

İklim değişikliği teşhisi koyan Dr. Kyle Merritt ise kadının astım, diyabet ve kalp yetmezliği hastası olduğunu ve kliması olmayan bir evde yaşadığını aktarırken, “Tüm sağlık sorunları kötüleşirken susuz kalmamak için gerçekten mücadele etti” diye konuştu.

 

Benzer Haberler