Dünyada bir ilk! Toplu taşıma araçları 1 Mart’tan itibaren ücretsiz

25 Şubat 2020 Salı

Dünyada bir ilk! Toplu taşıma araçları 1 Mart’tan itibaren ücretsiz

Lüksemburg, toplu taşıma araçlarını ücretsiz yaparak dünyada bir ilke imza atıyor. Ülkede 1 Mart tarihinden itibaren tüm tren, tramvay ve otobüsler ücretsiz olacak.

Lüksemburg dünyada ilk kez, toplu taşımayı ücretsiz sağlayan ülke olmaya hazırlanıyor.

NTV’nin aktardığı habere göre, ülkede 1 Mart’tan itibaren şehiriçi trenler, tramvaylar ve otobüsler ücretsiz olacak.

YILLIK 41 MİLYON AVROYA MAL OLACAK

Dünyada ilk defa yapılacak uygulama 2018 yılından beri planlanıyordu. Yıllık 41 milyon avroya mal olacağı tahmin edilen bu uygulama ile trafik yoğunluğunun azalması ve karbon salınımının düşürülmesi amaçlanıyor.

2018’den bu yana hazırlanan bu planın amacının kişisel araçlardan vazgeçmek olduğunu vurgulayan Hükümet Sözcüsü Dany Frank, geçerli bir kimlik göstermeleri halinde vatandaşların toplu taşımadan ücretsiz olarak faydalanabileceğini ifade etti.

DHA’nın aktardığına bir haberde, sürücülerin 2016 yılında trafik sıkışıklığında ortalama 33 saat geçirdiği ifade ediliyor.

Ülke 600 bin nüfusa sahipken, Fransa, Belçika ve Almanya’da yaşayan yüz binlerce kişi Lüksemburg’da çalışmak için her gün sınırı geçiyor.

Lüksembur, 2018’de 20 yaşın altındaki çocuk ve gençler için ücretsiz ulaşım imkanı sunmuştu. Ortaokul öğrencileri kurumları ve evleri arasında ücretsiz servisler kullanmıştı.

Benzer Haberler