Dünyaca ünlü gazeteden flaş Türkiye iddiası

10 Mayıs 2021 Pazartesi

Dünyaca ünlü gazeteden flaş Türkiye iddiası

ABD merkezli Wall Street gazetesi ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararının ardından, Kabil’deki havalimanını yıllarca güvenlik altına alan Türkiye’nin de ABD ve NATO’ya askerlerini çekebileceğini ilettiğini iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın, ABD ordusunu 4 Temmuz’a kadar Afganistan’dan çekme kararına ilişkin gelişmeler devam ediyor.

Odatv’nin aktardığı habere göre Avrupa, NATO ülkelerinin de Afganistan’dan ayrılması için daha fazla zaman ve destek vermesini talep etti. Avrupa devletleri 4 Temmuz’a kadar Afganistan’dan çekilebileceğini açıklayan ABD’den kararı ertelemesini istiyor.

2 HAFTA ERTELENEBİLİR

Wall Street’in haberine göre ABD’li yetkililer çekilmenin iki hafta veya daha uzun süre ertelenebileceğini söyledi. ABD Başkanı Biden, geçen ay 11 Eylül’e kadar tamamen çekilme emri vermişti ama askeri yetkililer çekilmeyi yaza kadar tamamlayabileceklerini aktarmıştı.

TÜRKİYE DE ÇEKİLEBİLİR

Gazeteye konuşan yetkililer Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir iddiada bulundu. ABD’li yetkililer Kabil’deki havalimanını yıllarca güvenlik altına alan Türkiye’nin de ABD ve NATO’ya askerlerini çekebileceğini ilettiğini kaydetti.

Türkiye’nin bölgeden ayrılışının, Afganistan’da kalmayı planlayan bazı Batı ülkelerinin kararlarını gözden geçirmeye sevk edebileceği belirtildi.

AB DEVLETLERİ ENDİŞELİ

Avrupalı ​​müttefiklerin dile getirdiği şikayetler, ABD yönetimini zor durumda bıraktı. İki düzineden fazla ülkenin personelinden sorumlu olan ABD liderliğindeki NATO koalisyonu, Afganistan’daki varlığıyla ilgili olarak “beraber girdik, beraber çıkmalıyız” sözüne uzun süredir bağlı kalmıştı.

4 Temmuz, 1776 yılından beri Amerikan Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor.

Benzer Haberler