Dünya vatandaşı Sophia Türkiye’ye geliyor

14 Mart 2020 Cumartesi

Dünya vatandaşı Sophia Türkiye’ye geliyor

Dünyanın vatandaşlık alan ilk robot olarak kayıtlara geçen Sophia, merak uyandırmaya devam ediyor. Neredeyse her ülkeye gitmeye çalışan bu robot, makine öğrenmesi sistemine sahip.

Sophia tarafından yapılan bir açıklamada Türkiye’de ilk defa moda etkinliğine katılacağını açıkladı. Katıldığı moda defilesinde ayrıca moda hakkında da konuşma yapacak. Böylece makine öğrenmesinin gücü bir kez daha görülmüş olacak.

Sophia

Onunla ilgili en çok bilinen detay ise daha çok yüz hareketleri. Jest ve mimikleri insanlara çok benzeyen bu robot neredeyse her alandaki toplantılara katılıyor. Geçenlerde katıldığı bir moda dergisi röportajında tarzının cesur olduğunu ve teknoloji odağında hareket ettiğini söyledi. Ayrıca Dünya genelindeki tasarımcılar hakkında da konuştu. Bu tasarımcılardan bazılarını çok övdü. Örneğin ona göre; Amerikalı şarkıcı Teyana Taylor günümüzün stil ikonu denilebilir.

Sophia bugüne kadar sayısız organizasyon ve defileye katıldı. Ayrıca o, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üyesi. Yapay zekanın bilinen yüzlerinden olan Sophia ile ilgili çok farklı değerlendirmeler yer alıyor. Amerikalı birçok talk show sunucusu onu programına davet ediyor. Elbette Sofia bu aralar çok yoğun ve hepsine katılmıyor. Bu insansı robot çok yakın bir zamanda Türkiye’deki bir moda defilesine kesin olarak katılacak.

Netflix Türk yapımları bu yıl coşacak!

Benzer Haberler