Dünya Sağlık Örgütünden kritik Türkiye açıklaması

23 Nisan 2020 Perşembe

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisinde olduklarını ve vaka sayılarının dengelenmeye başladığını söyledi.

Sigara ile ilgili çarpıcı koronavirüs araştırması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisinde olduklarını ve vaka sayılarının dengelenmeye başladığını söyledi.

Açıklama, DSÖ Avrupa Bölümü’nün bugün düzenlediği basın toplantısında yapıldı.

DSÖ’nün Olay Yönetim Ekibi’nden Catherine Smallwood, BBC Türkçe’nin Türkiye’de koronavirüs salgınının durumuyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani, belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz.

“Ancak Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak, Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinlik bir iyimserlik içerisindeyiz.”

Dün Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Covid-19 nedeniyle bugün 117 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 2 bin 376 kişiye yükseldiğini bildirdi. Türkiye’de toplam vaka sayısı 98 bin 674, toplam iyileşen 16 bin 477 kişi oldu.

Korkutan koronavirüs uyarısı: Yüzde 60 etkilenecek

Benzer Haberler