Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama: Oksijen yok

25 Haziran 2020 Perşembe

Koronavirüsde vaka sayısı 9.5 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan bir açıklama geldi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Birçok ülkede bu sorun yaşanıyor. Oksijen sıkıntısı baş gösterdi” diyerek ölüm sayısının bu sebeple hızla artacağını öngördü.

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) yakalananların sayısı 10 milyona yaklaşırken Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), oksijen konsantratörü kıtlığı başladığını duyurdu.

Katıldığı sanal basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Birçok ülke oksijen temini konusunda sorunlar yaşıyor. Arz talep dengesi değişti. Talep arzı geçti” ifadesini kullandı.

Yeni tip Koronavirüs bugüne kadar 9.5 milyondan fazla insanı enfekte etti. Son bir haftada vaka sayısı yaklaşık bir milyon arttı. Tedros, bu durumun dünya genelinde oksijen ihtiyacını 620 bine çıkarttığını ifade etti.

DSÖ, 14 bin oksijen konsantratörü satın aldıklarını ve bunları gelecek haftalarda 120 ayrı ülkeye dağıtacaklarını ifade etti. Tedros, gelecek 6 ay içerisinde 170 bin konsantratör daha almak istediklerini dile getirdi.

 

 

Benzer Haberler