Dünya bu çocuğu konuşuyor: Boş laflarınızla rüyalarımı ve çocukluğumu çaldınız!

24 Eylül 2019 Salı

Dünya bu çocuğu konuşuyor: Boş laflarınızla rüyalarımı ve çocukluğumu çaldınız!

16 yaşındaki İsveçli çevre aktivisti Great Thunberg, Birleşmiş Milletler’de (BM) dünya liderlerine hitap etti. İklim değişikliği konusunda yeterli adım atmadığını söyleyen genç aktivist liderleri sert bir dille eleştirdi.

New York’taki BM İklim Zirvesi’nde çok duygusal bir konuşma yapan Thunberg, “Boş laflarınızla rüyalarımı ve çocukluğumu çaldınız” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in evsahipliğinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi’ne aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu 60 kadar lider katılıyor.

16 yaşındaki Thunberg, “Tüm bu olanlar çok yanlış. Şu anda burada olmamalıydım. Okyanus’un diğer yakasında okulumda olmalıydım. Ama hepiniz umut almak için biz, gençlere geliyorsunuz. Hangi yüzle yapıyorsunuz bunu?” dedi.

Thunberg, dünya liderlerine hızlı bir şekilde harekete geçme çağrısı yaptı ve “Sizi izliyor olacağız” diye konuştu.

İklim değişikliği karşıtı eylemleriyle küresel çapta gündeme gelen Thunberg, BM Zirvesi’ne katılmak üzere New York’a 15 günlük yelkenli yolculuğun sonunda ulaştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil ise sosyal medyada en çok paylaşılan video ve fotoğraflar arasına girdi.

BM ZİRVESİNE TEKNE İLE GİTTİ

New York’ta yapılacak BM İklim Zirvesine katılmak için İngiltere’den ABD’ye 15 günlük bir deniz yolculuğu yapan Greta bu hareketiyle de medyada yer bulmuştu.

Benzer Haberler