Dünya basını ABD’deki ara seçim sonuçlarını nasıl gördü?

7 Kasım 2018 Çarşamba

ABD Başkanı Donald Trump’ın ara seçimlerdeki performansı dünya basınında geniş yankı buldu.

Amerikan New York Times gazetesi seçimlere katılım oranının yüksek olmasının Başkan Donald Trump’a yönelik tepkiyi ortaya koyduğunu yazdı. Liberaller ve ılımlıların birleşerek Trump’a güçlü bir ders verdiğini belirtti.

Amerikan Washington Post gazetesiyse seçimin ülkedeki bölünmüşlüğün göstergesi olduğu görüşünde. Modern zamanların en pahalı ve en önemli seçim yarışında Demokratların Senato’nun kontrolünü ele geçiremediği ve ümit ettikleri kadar büyük bir başarıya imza atamadıkları yorumuna yer verdi.

Amerikan USA Today gazetesiyse daha önce tarihte hiç olmadığı kadar çok kadın adayın Amerikan Kongresi’ne girmeye hak kazandığını yazdı.

İngiliz The Guardian gazetesi, Demokratların zaferiyle Kongre’de tek parti yönetiminin sona erdiğini yazdı. Gazete Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlamasıyla Donald Trump’ın adımlarının bundan böyle kontrol altında tutulacağı yorumuna yer verdi. Gazete, çıkan bu tabloyla milyonlarca Amerikalının rahat bir nefes aldığını belirtti.

Buna karşın Telegraph Demokratların Trump yönetimine zarar verebilecek birçok konuda soruşturma başlatma gücünü elde ettiğini yazdı.

Bir başka İngiliz gazetesi Independent ise, Demokratların Başkan Trump’ın gündemini ve planlarını kontrol altına alma gücüne kavuştuğu değerlendirmesinde bulundu. Önümüzdeki 2 yılda Demokratların Kongre’de Trump’ın iş ilişkileri ve yönetimiyle ilgili soruşturmalar başlatabileceğini belirtti.

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesiyse seçim sonucunun sürpriz olmadığı görüşünde. ABD’de Trump’ın tam kontrolünde dönemin sona erdiği, Demokratların başkan hakkında azil süreci başlatma gücüne kavuştuğu iddia edildi.

İsrail Jerusalem Post gazetesi de, Demokratların Trump’ın dış politikada attığı adımları tersine çevirebilecek hamleler yapabileceğini yazdı. Gazete Demokratların İran konusunda daha yumuşak, Suudi Arabistan, Rusya ve Kuzey Kore konularındaysa daha sertlik yanlısı bir politika için bastıracağı yorumunda bulundu.
ABD seçiminde Trump’ı düşündüren sonuç: Artık denetimden kaçamayacak