Dünya alarmda… İki ülkede daha vaka tespit edildi, İran ve İtalya’da ölü sayısı artıyor

27 Şubat 2020 Perşembe

Dünya alarmda… İki ülkede daha vaka tespit edildi, İran ve İtalya’da ölü sayısı artıyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip Koronavirüs’ten (Kovid-19) ölenlerin sayısı 2 bin 801’e yükseldi. Dünya genelinde 82 bin 164 vaka olduğu doğrulandı. Dün Brezilya, Pakistan, Kuzey Makedonya, Yunanistan, Gürcistan ve Fas’ta ilk kez Koronoavirüs vakaları görüldüğü doğrulanırken bugün Danimarka ve Estonya’da ilk vakalar tespit edildi. Estonya’daki vakada; koronavirüs teşhisi konan İranlı’nın Türkiye üzerinden aktarma yaptığı öne sürüldü. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 26 yaşındaki İranlı bir turistin korona virüsü şüphesiyle karantinaya alındığı açıklandı. İran’da ölü sayısı 26’ya yükseldi.

Koronavirüslü yolcunun, İran’dan Estonya’ya giderken İstanbul’da aktarma yaptığı ortaya çıktı

Ölümlerin büyük çoğunluğu Çin’in salgının başladığı bölgesi Hubey’de görülürken, virüsle bağlantılı en çok ölümlü vakanın yaşandığı ikinci ülke olan Türkiye’nin sınır komşusu İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı da koronavirüse yakalandı!

AVRUPA’DA İTALYA RİSK ALTINDA

Avrupa’da şu ana kadar görülen en büyük yeni tip Koronavirüs salgını İtalya’da yaşanıyor. Ülkede şu ana kadar 453 Kovid-19 vakası olduğu doğrulandı ve 12 olan ölü sayısı gelen son 2 ölüm haberiyle 14’e yükseldi.

Koronavirüs’ten karantinaya alınan otelden ilginç fotoğraflar

BRİTANYA’DA VAKA SAYISI 15’E YÜKSELDİ

Britanya Sağlık Bakanlığı ülkede iki yeni Koronavirüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Hastaların virüsü İtalya ve Tenerife’de kaptığı belirtildi.

Bu gelişmeyle Britanya’da görülen Kovid-19 vakası sayısı 15’e yükseldi.

İngiliz medyasından korkutan rapor: Yarım milyon insan ölebilir

İRAN’DA BİR YETKİLİ DAHA KORONAVİRÜS’E YAKALANDI

Fars Haber Ajansına göre, İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Bugüne kadar vatandaşlarımızdan 26’sı hayatını kaybetti. Vaka sayısı 245’e çıktı” bilgisini verdi. İran resmi haber ajansı IRNA, bu sabah, ülke genelinde koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısını 22, vaka sayısını ise 141 olarak duyurmuştu.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur, yeni tip Koronavirüs’e yakalandığını açıkladı.

İran’da ölümler artıyor! Bir devlet yetkilisi daha koronavirüse yakalandı

DANİMARKA VE ROMANYA’DA İLK VAKA

Danimarka Sağlık Bakanlığı, İtalya’nın kuzeyindeki Lombardy bölgesine kayak tatiline giden bir vatandaşında döndükten sonra Kovid-19 tespit edildiğini duyurdu. Test sonuçları pozitif gelen adam, eşi ve çocuğuyla evinde izole edildi. Hastanın eşinin ve çocuğunun test sonuçlarının negatif geldiği belirtildi.

Danimarka’nın dışında Romanya’da da ilk Koronavirüs vakası tespit edildi. Romanya’daki hastanın, ülkeyi ziyaret eden bir İtalyan’la temasta bulunduğu ve bu nedenle Koronavirüsün bulaşmış olabileceği ifade edildi.

Jackie Chan koronavirüs kaptı iddialarına sosyal medyadan yanıt verdi

ESTONYA’DA İLK VAKA GÖRÜLDÜ

Rus haber ajansı TASS, Estonya sağlık Bakanı’nın ülkesinde ilk kez bir Koronavirüs vakası tespit edildiğini duyurduğunu aktardı. Açıklamaya göre hastalanan kişi bir Estonya vatandaşı değil, ancak ülkede yaşıyor. Teşhis konan kişinin kısa süre önce İran’da bulunduğu belirtildi.

IRAK, KAMU ALANLARINI KAPATIYOR

Irak Sağlık Bakanlığı, kısa süre önce İran’da bulunmuş bir vatandaşında Koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Bu, Irak’ta görülen altıncı Kovid-19 vakası oldu.

ülkede okulların, üniversitelerin, sinema salonlarının, kafelerin, kulüplerin ve diğer kamu toplanma alanlarının 7 Mart’a kadar kapalı olacağını duyurdu.

Irak, aynı zamanda İran, Japonya, Güney Kore, Tayland, Singapur, İtalya, Kuveyt ve Bahreyn’e seyahat yasağı uygulama kararı aldı.

Irak’ta koronavirüs nedeniyle eğitime 10 gün ara verildi

SUUDİ ARABİSTAN, UMRE ZİYARETLERİNİ ASKIYA ALDI

Suudi Arabistan, yeni tip Koronavirüs salgını sebebiyle umre ve Mescid-i Nebevi ziyaretlerinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Riyad, salgının önünde geçilmesi için devletlere ve Dünya Sağlık örgütü gibi kurumlara destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Umre ziyaretleri ‘koronavirüs’ nedeniyle askıya alındı

TRUMP HAREKETE GEÇTİ

Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, yardımcısı Mike Pence’i ‘global sağlık krizi’ne verilecek karşılığı hazırlamakla görevlendirdi.

Trump, Kovid-19’un ABD’de yayılmasının kaçınılmaz olmadığını dile getirdi. ABD lideri, “Büyük ihtimalle yayılacak, yani yayılabilir. Çok ufak da olabilir, çok büyük ölçekli de olabilir. Ne olursa olsun hazırız” ifadelerini kullandı.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, ABD’lileri “Daha çok Koronavirüs vakası görmeye hazır olma” konusunda uyardı. ABD’de dün ilk kez defa “kökeni bilinmeyen bir vaka” tespit edildi. Calfornia’da karantinaya alınan kişinin daha önce ABD dışına çıkmadığı ve Koronavirüs taşıdığı tespit edilmiş biriyle temas kurmadığı öğrenildi.

Trump’ın ‘koronavirüsle mücadele’ açıklamasındaki Türkiye detayı!

KORONAVİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELER?

Benzer Haberler