DSÖ, koronavirüs salgınında ikinci dalga için tarih verdi!

18 Haziran 2020 Perşembe

DSÖ, koronavirüs salgınında ikinci dalga için tarih verdi!

Çin’in başkenti Pekin’de koronavirüs vakalarının tekrar görülmeye başlamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) korkutan bir açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınında sonbahar aylarında ikinci dalga beklendiğini bildirdi.

Çin’in başkenti Pekin’de geçen hafta Kovid-19 vakalarında ani bir yükselme görüldü. Bu vakaların neredeyse tamamı ise toptan satış yapılan bir pazardan kaynaklandı.

50 GÜN SONRA YENİDEN VAKA GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’in başkenti Pekin’de 50 gün sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları tespit edildiğini belirterek, “Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor.” dedi.

Tüm bu gelişmeler yaşanmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı yeni bir açıklamayla korkuttu.

İKİNCİ DALGANIN SONBAHAR AYLARINDA BAŞLAMASI BEKLENİYOR

DSÖ’nün açıklamasında olası ikinci koronavirüs dalgasının sonbahar aylarında başlamasının beklendiği söyleniyor.

DSÖ’nün Avrupa Bölge sorumlusu Dr. Hans Kluge’nin çağrısı tüm ülkelerin bulaşma ve vaka takibi konusunda hemen adım atmaları gerektiği yolunda. Yetkililer tüm ülkeleri hızlı ve etkili test, vaka takibi ve izolasyonu konusunda çalışmaya çağırıyor.

Sonbaharda baş gösterebilecek ikinci dalga Kovid-19 salgını için DSÖ, bulaşma takibi ve olası karantina uygulamalarını birleştirecek bir strateji geliştirmeye çalışacak.

Rusya’daki bir DSÖ tesisinde yapılan toplantıya katılan Dr. Hans Kluge, sonbahar mevsiminin ‘yüksek olasılıkla’ sayılarda artışa sebep olacağını, tıpkı yıl sonunda grip vakalarında artış yaşandığı gibi koronavirüs vakalarında da artışlar görülebileceğini söyledi.

Benzer Haberler