DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus: Daha en kötüsünü yaşanmadı

21 Nisan 2020 Salı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınına yönelik düzenlenen basın toplantısında, henüz en kötü durumla karşılaşılmadığı uyarısında bulundu. Ghebreyesus ayrıca, ABD’nin DSÖ’ye yönelik eleştirilerine de yanıt verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı birlikte hareket etmenin önemine değindi.

Virüse karşı ‘sürü bağışıklığı’ uygulanmalı mı? DSÖ’den açıklama

Salgına karşı “küresel dayanışma” ve “ulusal birlik” çağrısını yineleyen Ghebreyesus, bunun olmaması durumunda dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle daha fazla insanın öleceği uyarısını yaptı.

Ghebreyesus, “Bu ikisi olmadan, bize inanın ki daha en kötüsü bizi bekliyor. Bu trajediyi önleyelim. Bu öylesine bir virüs ki daha pek çok insan anlayabilmiş değil.” dedi.

Virüse karşı ‘sürü bağışıklığı’ uygulanmalı mı? DSÖ’den açıklama

COVID-19 İÇİN KATİL BENZETMESİ

DSÖ üyesi 194 ülkeye “koronavirüse karşı dürüst ve içten bir milli birlik” sergilemeleri çağrısı yapan, küresel dayanışmanın da ancak bu şekilde başarıya ulaşacağını vurgulayan Ghebreyesus, “Bu virüsü birbirinizle kavga etmek veya siyasi puan kazanmak için bir fırsat olarak kullanmayın. Bu tehlikeli bir durum. Ateşle oynamak gibi bir şey. Lütfen birlikte hareket edin.” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ: Kovid-19 tedbirlerinin kademeli olarak gevşetilmesi kararı cesaret verici

Yeni tip koronavirüsün hala pek çok bilinmezi olduğunu tekrarlayan Ghebreyesus, şöyle konuştu:

ABD’NİN İDDİALARINA YANIT

ABD yönetiminin, DSÖ’nün kendilerinden bilgi sakladığı yönündeki bir soruya ise Ghebreyesus, ABD dahil hiçbir üye devletten salgına ilişkin herhangi bir bilgi saklamadıkları karşılığını verdi.

DSÖ’den Trump’a tepki: Sadece koronavirüsle mücadele etmiyoruz

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) 15 personelin ocak ayından bu yana DSÖ’de geçici olarak görevlendirildiğini aktaran Ghebreyesus, “CDC çalışanlarının bizimle olmasının anlamı, birinci günden itibaren ABD’den bir şey saklamadığımız anlamına geliyor. Tüm ülkeler anında bilgi sahibi oluyor.” diye konuştu.

Benzer Haberler