DSÖ duyurdu: Düşük ve orta gelirli ülkeler için 1 milyar doz koronavirüs aşısı güvenceye alındı

12 Aralık 2020 Cumartesi

DSÖ duyurdu: Düşük ve orta gelirli ülkeler için 1 milyar doz koronavirüs aşısı güvenceye alındı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, düşük ve orta gelirli ülkeler için 1 milyar doz koronavirüs aşısını güvenceye aldıklarını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, en çok ihtiyaç duyan ülkelere aşı tedarik etmek için 4,3 milyar dolar tutarında acil finansman açığıyla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Ghebreyesus, uluslararası topluma ve bağışçılara, “aşıların güvence altına alınabilmesi, hayatların kurtarılması ve küresel ekonominin bir an evvel iyileştirilmesi” için kendilerine destek vermesi çağrısında bulundu.

Ghebreyesus, DSÖ eş güdümünde yürütülen Koronavirüs Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) şimdiye kadar 189 ülke ve ekonominin katıldığını belirterek, program kapsamında üç aşı adayından düşük ve orta gelirli ülkeler için 1 milyar doz koronavirüs aşısını güvenceye aldıklarını aktardı. Aşı adaylarının ismini vermeyen Ghebreyesus, daha fazla koronavirüs aşısı temini için farklı aşı üreticileriyle de görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti.

“TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIK PARLAK HALE GELİYOR”

Ghebreyesus, koronavirüs aşı çalışmalarının hızla sona doğru gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Tünelin sonundaki ışık daha parlak hale geliyor, ancak ışığı gerçekten parlak hale getirmek için bazı zorluklarla yüzleşmemiz gerekiyor.” diyen Ghebreyesus, son 6 haftada salgın  nedeniyle dünya genelinde haftalık ölümlerin sayısının yüzde 60 arttığına işaret etti.

Benzer Haberler