DSÖ açıkladı! Dünyada altı binin üzerinde maymun çiçeği vakası tespit edildi

7 Temmuz 2022 Perşembe

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde altın binin üzerinde maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini açıklayarak Acil Durum Komitesi’nin 18 Temmuz’a kadar toplanacağını açıkladı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün haftalık basın toplantısında maymun çiçeği salgınında son duruma dair bilgi verdi.

An itibarıyla 58 ülkeden 6 binin üzerinde vakayı doğruladıklarını açıklayan Ghebreyesus, “Vakaların test ile belirlenmesinde hala zorluklar yaşanıyor ve büyük ihtimalle önemli sayıda vakalar resmi olarak kayıtlara geçmedi.” ifadesini kullandı.

hebreyesus, Avrupa’nın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü, “toplam vakaların yüzde 80’inin Avrupa ülkelerinde görüldüğünü” kaydetti.

18 TEMMUZ’A KADAR ACİL DURUM KOMİTESİ TOPLANACAK

Virüsün Afrika’da da yayıldığına dikkati çeken Ghebreyesus, kıta genelinde şimdiye kadar virüsün hiç etkili olmadığı bölgelerde yeni vakaların tespit edildiğini belirtti.

DSÖ Genel Direktörü, virüsün yayılımının süreceğinin altını çizdi ve “Acil Durum Komitesini yeniden toplamayı planlıyoruz. 18 Temmuz’da veya daha öncesinde komite yine toplanacak.” dedi.

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de! İşte hastalığın belirtileri

Benzer Haberler