Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Dr. Mehmet Öz: 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı

Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz, “Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı. Kahvaltı yapmamız gerektiğini düşünmüyorum, bu bir reklam aldatmacası” dedi. Öz, #Cancelbreakfast (Kahvaltıyı iptal et) kampanyası başlattı.

ABD’deki televizyon programlarında sıkça boy gösteren Dr. Mehmet Öz, TMZ dergisine verdiği röportajda kahvaltının ‘gereksiz’ olduğunu belirtti. Dr. Öz aralıklı oruç tutmayı tavsiye ediyor ve “kahvaltı yemeyin. Akşam 19.00’dan sonra yemek yemeyin” diyor. Mehmet Öz, kahvaltı ve öğle yemeğinin birleştirilmesi (Brunch) gerektiğini söylüyor.

Öz, yaptığı açıklamada “Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı. Kahvaltı yapmamız gerektiğini düşünmüyorum, bu bir reklam aldatmacası. Ne yazık ki onlarca yıldır bu konudaki dogmaların birçoğu reklamlardan çıktı ve bunlar aslında sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmıyordu” ifadelerini kullandı.

Mehmet Öz, kız kardeşi tarafından bıçaklı saldırıya uğradı!

HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Öz, yapılacak en akıllıca şeyin kahvaltıyı tamamen hayatımızdan çıkarmak olduğunu dile getirdi.

Pek çok insanın sabah uyandığında yaptığı ilk şeyin aç olmasa bile ‘kahvaltı yapmak’ olduğunu belirten Dr. Mehmet Öz, bunun yerine haftanın her günü ‘brunch’ yapmanın çok daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Sabahları açlık yaşayanlar hakkında da konuşan Öz, bu durumun muhtemelen bir anda yemek yemeyi kesmek nedeniyle olduğunu kaydetti.

Dr. Öz, gece yenen kızartma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerin de açlıkta etkili olduğunun altını çizdi.

Özellikle spor yapan insanların, kahvaltının vücut yakıtı sağladığına inandığını belirten Öz, son çalışmaların, yemeğin vücut, kilo, istirahat, metabolik hız, kolesterol veya kan şekeri seviyeleri üzerinde çok az etkisi olduğunu vurguluyor.

loading...