Dövme yasaklansın talebine TBMM’den cevap

10 Temmuz 2019 Çarşamba

Dövme yasaklansın talebine TBMM’den cevap

Dövmenin ‘toplumun genel ahlaka olumsuz etkisi’ iddiasıyla yasaklanması için Meclis’e başvuru yapıldı. Dövme yaptıran bazı vatandaşlar ise Emniyet ve TSK sınavlarına girebilmeleri için TBMM’den mağduriyetlerine çözüm bulmasını istedi.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre S.B. adlı bir yurttaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, kolundaki dövmeyi sildirmesine rağmen jandarma uzman çavuş, polis özel harekât ve bekçilik sınavlarından elendiğini belirterek, yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini istedi. Komisyon, konuyu İçişleri Bakanlığı’na iletti.

BAŞVURUYA YANIT GELDİ: MÜMKÜN DEĞİL

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’ndan gelen yanıtta mevzuat düzenlemelerine atıf yapıldı ve talebin olumlu karşılanmasının söz konusu olmayacağını bildirildi.

TBMM’YE ‘DÖVME YASAKLANSIN’ BAŞVURUSUNA CEVAP VERİLDİ

Manisa’dan M.K. adlı bir kişi ise, TBMM’ye başvurarak dövme yaptırılmasının yasaklanmasını istedi. Komisyon, M.K.’nın, “yasaklama” talebine karşı anayasanın, “temel hak ve hürriyetler” düzenlemesini işaret etti. Herkesin kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahip olduğunu belirten TBMM başvuruyu işleme koymadı.

Benzer Haberler