Dört ayaklı robot keçi şaşkına çevirdi

Yayın tarihi: 16 Mart 2022 Çarşamba 8:00 am - Güncelleme: 16 Mart 2022 Çarşamba 8:37 am

Yeni bir dört ayaklı robot icat edildi. Kawasaki tarafından icat edilen Bex görenleri şaşırtan bir tasarımla karşınızda. İşte tüm detaylar.

Geçen hafta Tokyo’daki Uluslararası Robot Sergisinde tanıtılan Bex, Avrasya ve Afrika’nın bazı bölgelerine özgü bir yaban keçisi türü olarak tasarlanmış. Bu dört ayaklı robot sürülebilir bir keçi olarak karşımıza çıkıyor. Bex, 2015’ten beri iki ayaklı robotlar üzerinde çalışan şirketin Kaleido programından çıktı. Bu projenin bir bölümünde, Kawasaki şirketinin mühendisleri, hem düz bir zeminde hızla hareket edebilen hem de zorlu arazilerde dolaşabilen bir robot yapmaya karar verdiler. Gizmodo tarafından paylaşılan videodan da görebileceğiniz gibi, Bex, dizlerinin üzerinde bir dizi tekerlek bulunduruyor. Bu da yürürken kat ettiği buzul hızından daha pürüzsüz yüzeylerde daha hızlı hareket etmesini sağlıyor.

Bex yaklaşık 220 kilo kargo taşıyabiliyor. Kawasaki bu robot ile inşaat malzemeleri ve benzerlerini taşımayı planlıyor. Bu amaçla, Bex’in üst yarısı tamamen modüler. Keçi gibi bir tasarım ile sunulması ise tamamen mühendislerin tercihi. Yapay zekalar gün geçtikçe akıllanıyor. Filmlerde gördüğümüz senaryoların gerçekleşmesinden korkan insanlar için iyi bir haber olmasa da mühendisler yapay zeka konusunda kararlı. İlerde insanların yapacağı işleri tamamen yapay zekaların üstlenmesi muhtemel diyebiliriz. Ancak o zamana henüz epey bir zaman var. Şimdilik günlük hayatımızı kolaylaştıran robotlar ileride hayatımızı ele geçirecek.