“Dördüncü pik tüm hızıyla artarak devam ediyor”

30 Ağustos 2021 Pazartesi

ATO Başkanı Menteş, Covid-19’a yakalanan gençlerin solunum cihazlarında ölümle pençeleştiğini söyledi. Prof. Dr. İzdeş ise “Hamileler de aşı olmalı” dedi.

Koronavirüs salgınına karşı uzmanlar, “mutlaka aşı olun” diye çağrı yaparken günlük ölüm sayıları da her geçen gün artıyor. BirGün’den Yakup Durmuş’un haberine göre, Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada ‘Delta varyantı’ ile tekrar tırmanışa geçtiğini belirtti. Menteş, “Ülkemizde her gün bu virüsten bir uçak dolusu insan ölüyor, insanlar halen pandemi yok gibi davranıyor anlamış değilim. Bu neyin rahatlığı?” dedi.

Dördüncü pikin tüm hızıyla artarak devam ettiğinin altını çizen Menteş, “Adana Şehir Hastanesi başta olmak üzere Adana’nın her hastanesinde yeni Covid-19 servisleri açmaya devam ediyoruz. Yeni açılan Covid-19 servisleri ve yoğun bakımları hızla doluyor ve yeni hastalar gelmeye devam ediyor. Acillerde hasta yoğunluğu artık dayanılmaz noktalara geldi. Bu nedenle acil değilseniz hastanelere gelmeyin” uyarısında bulundu.

SALGINDA 55 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Bugüne kadar 55 bine yakın insanın kaybedildiğini hatırlatan Menteş, şunları söyledi:

“Ülkemizde günlük ölüm sayıları neredeyse şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek noktalardadır. Her gün bu ülkede 250’ye yakın insan ölmeye devam ediyor. Bu ölümler arasında gençlerimizi görmek bizlere tarifsiz acılar vermektedir. 20-30 yaşlarındaki gençlerimiz solunum cihazlarında ölümle pençeleşiyor. Onları o halde görmek ve ailelerin perişan halleri acımıza acı katıyor. Gençlerimiz mutlaka aşılanmalı. Onlar bu ülkenin gelecekleri ve onları korumak bizlerin görevidir.”

***

HAMİLELERE AŞI UYARISI

Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş, son zamanlarda çok sayıda aşısız hamile kadının koronavirüse yakalanarak hastaneye başvurduğunu söyledi. İzdeş, bazı hamile kadınların bebeklerine dokunacağını düşünerek aşı olmadığını belirterek, “Burada dün gece kaybettiğimiz hamile hastamız da dahil hiçbirinin aşısı yoktu. Bu nedenle gebe de olsa mutlaka aşı olmalarını öneriyoruz” dedi.

***

THY’DEN 6 EYLÜL UYARISI

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY yolcularını uyardı. Ekşi, 6 Eylül’den itibaren seyahat eden yolcuların aşı kartı veya negatif PCR testi ibraz etmek zorunda olduğunu açıkladı. Ekşi’nin açıklaması şöyle: “İç hatlarda 6 Eylül’den sonra seyahat edecek yolcularımız ya aşıkartını ibraz edecek ya da PCR testi yaptırıp, negatif olduğunu ibraz edecektir.”

Benzer Haberler