Dolu ve fırtınanın ağır bilançosu: 11 bin dekarlık alan zarar gördü

27 Temmuz 2021 Salı

Dolu ve fırtınanın ağır bilançosu: 11 bin dekarlık alan zarar gördü

Manisa’da meydana gelen dolu ve fırtınanın bölgeye verdiği zararı belirleme çalışmaları tamamlandı. Sarıgöl ilçesinde yapılan çalışmada 11 bin dekarlık alanda yüzde 50 ile yüzde 100 arasında zarar meydana geldiği tespit edildi.

Mansia’da Sarıgöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan zarar tespit çalışmalarında osnuç çıktı. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Yapılan zarar belirleme çalışmaları sonunda yerine göre yüzde 50 ile yüzde 100 oranında zarar belirlendi. Burada yapılacak işlem öncelikle tarım sigortası yaptıran üreticilerimiz TARSİM’e müracaat etmeleri, sonra sigortasız olan üreticilerimiz için borç ertelenmesi yapılmalıdır. Zarar gören bağların yaş olarak değerlendirilmesi zor ancak kurutmalık olarak değerlendirilmelidir.” diye konuştu. Ülgen, Sarıgöl’de Çanakçı, Çavuşlar, Çimentepe, Sığırtmaçlı ve Tırazlar Mahallerindeki üzüm bağlarında zararın yoğun olduğunu ifade etti.

Manisa CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da dolu ve fırtınadan meydana gelen zararı incelemek için Sarıgöl’e geldi. Bakırlıoğlu’nun üzüm bağlarındaki incelemesine, Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl CHP İlçe Başkanı Erman Halil Eryılmaz, CHP Sarıgöl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Erin katıldı. Bakırlıoğlu, mahalleri ve bağları dolaşarak üreticilerin sorunlarını yerinde dinleyerek notlar aldı.

Ordu ve Giresun’da sele karşı anonsla uyarı yapıldı

Benzer Haberler