Dolardan tarihi zirve

28 Mayıs 2021 Cuma

Dolardan tarihi zirve

Piyasalarda hareketlilik devam ederken Dolar/TL, önemli bir psikolojik seviye olan 8.5’yi de aşarak rekor kırdı. 8,60’a yükseldi.

 

ABD ekonomisinin hızlı toparlanması ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalıyla verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce başlanacağı beklentisini gittikçe daha çok destekliyor. Bu süreç gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken dış finansman ihtiyacı daha yüksek olan olan Türkiye gibi ülkeleri ise çok daha belirgin etkiliyor.

Bugün iç piyasada TCMB’nin yılda iki kez açıkladığı Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan ifadeler takip edilecek. Veri gündeminde Nisan ayı dış ticaret istatistikleri ve Mayıs ayı ekonomik güven endeksi yer alıyor. Piyasa kapanışı ardından ise S&P’nin olası Türkiye not güncellemesi takip edilecek konuların başında yer alıyor.

ABD’de ekonomiye ilişkin olumlu sinyallerin artmasıyla ABD 10 yıllık tahvil getirisi hafta ortasında işlem gördüğü %1.55 seviyesinden dün gece saatlerinde 1.6147’ye kadar yükseldi. ABD tahvilleri gelişmekte olan ülke risk iştahı açısından kritik öneme sahip.

Bu gelişmelere ek olarak Fed Dallas Başkanı Robert Kaplan ABD Merkez Bankası’nın ekonomiye desteğini azaltması yönünde daha önce belirttiği görüşleri tekrarladı. Kaplan Fed’in aylık 120 milyar dolar olan tahvi alımlarının azaltılmasının konuşulmaya başlamasını istedi.

Dolar/TL dün günün büyük bölümünü 8.45 etrafında geçirdi. Ancak beklentilerden daha güçlü ABD verileri ve ABD tahvil getirilerindeki yükseliş sonrası dolar/TL’de yükseliş belirginleşti. Kur dün akşam en yüksek 8.5485’e kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 0846’da 8.4950/8.5050 seviyesinde işlem gördü. Dolar/TL böylece tarihi rekor olan 8.58 seviyesine bir adım daha yaklaşmış oldu.

ABD’DEKİ DURUM TÜRKİYE’Yİ ETKİLİYOR

Avro/TL dün 10.4103 ile tarihi rekorunu yenilemesi ardından bu sabah aynı saatte 10.3426/10.3587, sepet bazında TL 9.4173/9.4316 düzeyindeydi.

Öte yandan 5 yıl vadeli CDS aynı saatte 400/405 seviyesinde bulunuyordu.

Asya borsaları, dünya ekonomisinin ABD öncülüğünde koronavirüs salgınından toparlanacağı beklentileriyle yükselirken, yatırımcılar Biden yönetiminin sunacağı trilyonlarca dolarlık bütçe teklifine odaklandı. New York Times’da yer alan habere göre ABD Başkanı Joe Biden’ın, çeşitli alanlarda harcama artışları içeren bütçe teklifi 6 trilyon dolar büyüklüğünde olacak. Biden’ın bütçe teklifini bugün açıklaması bekleniyor.

Küresel piyasalarda dolar bugün açıklanacak enflasyon göstergelerinden PCE verisi takip ediliyor. Ekonomistler enflasyon göstergelerinden PCE verisinin Nisan’da yıllık bazda %2.9 artacağını tahmin ediyorlar. PCE verisi Mart’ta %1.8 yükselmişti.

Bankacılar siyasi gündemde 2023 ya da daha erkene alınacak seçimlerde ittifakların nasıl şekilleneceğini Erdoğan’ın yapılacak ilk seçimde görevine devam edecek bir oy alıp almayacağını takip etmeye devam ediyorlar. Bu kapsamda son dönemde artan iç siyasi gerginlik de yakından takip ediliyor. Bu hafta iç siyaset Salı ve Çarşamba günü piyasada belirgin dalgalanmalara yol açtı.

Piyasalarda takip edilen bir diğer unsur ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden‘in 14 Haziran’da yapacağı görüşme olacak.

TCMB’deki sık başkan değişimi, uygulanan politikaların ödemeler dengesinde orta vadede sorun yaratabileceği endişesi ve siyasetin düşük faiz istekliliği Türkiye ekonomisine ilişkin öne çıkan endişeler olmayı sürdürüyor.

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi, TCMB eski başekonomisti Hakan Kara dün katıldığı Dünya Bankası’nın toplantısında, “Para politikası şu anda enflasyon beklentilerini kontrol altına alacak kadar sıkı görünmüyor” dedi. Kara herkesin TCMB’nin ilk faiz indiriminin zamanlamasını anlamaya çalıştığını belirtirken enflasyon görünümünün ise faiz artışına ihtiyaç duyulabileceğini gösterdiğine dikkat çekiyor.

TCMB politika faizini %19 ile dünyanın en yüksek oranlarının da tutması hala piyasalardaki satış baskısını hafifleten en büyük etkenlerden. TCMB bir indirim sinyali vermese de bankanın kısa sürede bunu gerçekleştireceği endişesi Mart sonundan bu yana TL üzerinde baskı yaratıyor.

Kara, Türkiye ekonomisi için şu anda en büyük risklerden birinin gelişmiş ekonomilerin beklenenden hızlı bir şekilde sıkı para politikasını gevşetme kararı olarak gördüğünü belirtiyor.

 

Bitcoin 37,000 dolar düzeyinde yatay

Dolar rekora koşuyor, euro zirve yeniledi!

 

 

Benzer Haberler