Durdurulamıyor! Dolardan rekor üstüne rekor

18 Ekim 2021 Pazartesi

Durdurulamıyor! Dolardan rekor üstüne rekor

Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sonra hızla yükselen dolardan yeni rekor geldi, 9.30’u aştı. Gözler 21 Ekim’de Para Politikası Kurulu toplantısında.

Döviz kurlarında yükseliş devam ediyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde tarihi zirvesi olan 9,27’yi aşarak başlayan dolar, 9,3021 seviyesini görerek rekor tazeledi. Euro ise 10,75 lira seviyesinde seyrediyor. Sterlin ise 12.74 tl’den işlem görüyor.

Analistler, 21 Ekim Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararında 50 baz puana kadar indirimin mevcut fiyatlar içerisinde olduğu görüşünde. Faiz indirimine gidilmemesi kurların ateşini düşürmesi yüksek bir olasılık olarak karşımıza çıkarken 50 baz puanın üzerindeki indirimlerde ise kurların rekor yolculuğunun sürmesi bekleniyor.

ARTIŞ ENFLASYONU YÜZDE 20’NİN ÜZERİNE TAŞIYABİLİR

TCMB’nin politika faizi şu an yüzde 18 seviyesinde bulunuyor. Enflasyon ise yüzde 20’ye doğru yükselişini sürdürerek 2,5 yılın zirvesinde. Sadece Eylül ayı başından beri yüzde 10’un üzerinde değer kaybeden TL’de kayıplar geçişkenlik etkisiyle TÜFE’yi yüzde 20’nin üzerine tek başına yükseltebilecek bir neden olarak görülüyor.

GÖZLER 21 EKİM’DE

Öte yandan gözler 21 Ekim’deki Para Politikası Kurulu’nda. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, göreve geldiği mart ayı sonundan ağustos sonuna kadar geçen sürede “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözü vermiş ancak ağustosta enflasyonun politika faizini geçmesine rağmen 23 Eylül toplantısında faiz indirimine gitmişti.

Cumhurbaşkanı’nın talebine paralel olarak gelen bu hamle sonrasında TL’de değer kaybı artmış, küresel enflasyondaki artışa ve Türkiye’de de yükselen enflasyona rağmen faiz indirimlerinin devam edeceği sinyalleri döviz kurlarında rekorları beraberinde getirmişti.

Agresif faiz indirimi korkusu TL’yi vurdu!

Benzer Haberler