Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Dolar durdurulamıyor: 6.20 sınırına dayandı!

Küresel piyasalarda risk iştahının azalmasıyla dün 6 liranın üzerini test eden dolar, YSK kararı sonrası yeni güne hareketli başladı. Dolar 6.20 lira sınırına dayanırken euro ve sterlinde artış yüzde 2’ye yaklaştı.

YSK’nın İstanbul seçimini iptal etmesinin ardından dün akşam en yüksek 6,1496 seviyesini gören dolar/TL, güne yükselişle başladı.

Gün içinde 6.1985 seviyesine kadar çıkan dolar kuru saat 10:05’de yüzde 1,70 primle 6.1855 seviyesinde. Aynı saatte euro/TL yüzde 1,75 artışla 6.9350’den işlem gördü. Sterlin/TL de yüzde 1,85 arttı ve 8,1160’a geldi.

Dolar/TL’de kısa vadede 6,00 seviyesinin destek halini geldiğini belirten bankacılar, ilk planda 6,15 seviyesinin izlendiğini, bu seviye üzerinde 6,22’lerin direnç olarak izlendiğini kaydettiler.

Bir aydan fazla süre önce yapılan seçimlerin hala sonuçlanmaması ve belirsizliğin devam etmesi nedeniyle baskı altında kalan TL benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyordu. TL’nin bu sabah itibarıyla yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 14’e yaklaştı.

YSK bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bunun da seçim sonucuna etkisinin olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine karar verdi.

YSK’nın dün açıkladığı yazılı kararda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline ve yenileme seçiminin 23 Haziran’da yapılmasına oy çokluğu ile karar verildiği belirtildi.

‘TÜRKİYE İÇİN BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ’

Bluebay Asset Management’tan Timothy Ash, dün yazdığı notta, “Türkiye için benzeri görülmemiş – ve hangi açıdan bakarsanız bakın Türkiye’deki demokrasi algıları açısından zarar verici. Bu, Türkiye piyasalarını ve ekonomiyi seçimlerin yeniden yapılacağı dönemde korunmasız bırakıyor. AKP ekonomi yönetiminin 31 Mart’ta yapılan seçimin ardından çok ihtiyaç duyulan politika normalleşmesi sözünü verdiğini hatırlayın. Şimdi iki ay daha belirsizlik ve makro istikrar için potansiyel riskler olacak” dedi.

REUTERS

loading...