‘Dolap açık kaldı, 700 doz aşı bozuldu’ iddiası!

29 Kasım 2021 Pazartesi

Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde koronavirüs aşılarının bulunduğu soğutucu dolabın kapağının açık unutulması nedeniyle yaklaşık 700 doz Biontec ve Sinovac aşısının bozulduğu iddia edildi. Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin inceleme başlattı.

Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde soğutucu dolabın kapağının açık unutulması sebebiyle bozulduğu iddia edilen 700 doz aşının kullanılıp kullanılamayacağına Sağlık Bakanlığı’nın incelemesi sonrası karar verilecek.

Alınan bilgiye göre, Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde, koronavirüs aşılarının bulunduğu dolabın kapağı 21 Kasım 2021 tarihinde açık unutuldu. Aşıların belli bir soğukluk düzeyinde korunması gerekirken, soğutucu kapağının açık unutulması nedeniyle yaklaşık 700 doz koronavirüs aşısı bozuldu.

Hastane yöneticileri ve yetkililerinin, dolabın açık unutulduğu saatlerdeki soğukluk değerlerini alarak durumu Sağlık Bakanlığı’na bildirdiği, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak kontrollerde aşıların kullanılıp, kullanılmayacağına karar verileceği öğrenildi.

HASTANE YÖNETİMİ DOĞRULADI, BAKANLIK KARAR VERECEK

Şehitkamil Devlet Hastanesi yönetimi, dolap kapağının açık unutulması nedeniyle Covid-19 aşılarının gerekli soğuk ortamın sağlanamaması sonucu aşıların bozulduğuna dair bulguların olduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılacak inceleme ve kontrollerin ardından kullanılıp kullanılmayacaklarına karar verileceğini ifade etti.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATACAK

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Tiryaki’nin, ihmal ile ilgili hastane yetkililerinden bilgi aldığı ve soruşturma başlatılması talimatı verdiği öğrenildi. Tiryaki, “Bu çok büyük bir ihmal. Mutlaka hesabı sorulacaktır. Hastane yetkilileri, aşıların saklandığı dolabın kapağının açık olduğu saatlerin soğukluk derecelerini alıp Sağlık Bakanlığı’na bildirdiler. Aşıların kullanılıp, kullanılmayacağına Bakanlıktan gelecek rapor doğrultusunda karar verilecek. Ancak her ne olursa olsun, bu büyük bir ihmal ve sorumlular hakkında gereken yapılacak” dedi.

 

Benzer Haberler