Dolandırıcılar yeni yöntem buldu

12 Kasım 2021 Cuma

Adana’da dolandırıcılar, sahte banka dekontu kullanarak araba alıp sattığı 3 kişiyi toplamda 617 bin TL dolandırdı. Dolandırıcılar, sahte dekontlarla aldığı 3. arabada polis ekiplerinin dikkati sayesinde yakalandı.

Adana’da Cengiz K., otomobilini almak için 300 bin TL’ye anlaştığı Ömer Y.’ye sahte banka dekontu gönderip, aracı olaydan haberi olmayan oto galerici Erhan Y.’ye devrettirdi. Satış karşılığında galerici Erhan Y.’den 277 bin TL alan Cengiz K.’nin, polisin araştırması sırasında Mersin ve Konya’daki iki kişiyi 340 bin TL dolandırdığı belirlendi. Toplamda 617 bin TL dolandırıcılık olayına karışan Cengiz K. ile birlikte çalıştığı iki kişi yakalandı.

Adana’da yaşayan Ömer Y., otomobilini satmak için internete ilan koydu. Daha sonra Ömer Y.’yi  arayan Cengiz K., otomobili satın almak için 300 bin TL’ye anlaştı. Anlaşmaya vardıktan sonra Cengiz K., oto galerici Erhan Y.’yi arayıp, Ömer Y.’ye satın alacağını söylediği otomobili ne kadara alabileceğini sordu. Erhan Y.’den 277 bin TL fiyatını alan Cengiz K., yeniden otomobilin sahibini arayıp, Hakkari’de uzman çavuş olarak görev yaptığını, aracı bir arkadaşının alacağını söyledi. Bunun üzerine Cengiz K., arkadaşı olarak tanıttığı galerici Erhan Y. ile otomobil sahibi Ömer Y.’yi buluşturdu.

Cengiz K., otomobilin bedeli olan 300 bin TL’yi gönderdiğine dair sahte bir dekontu Ömer Y.’ye göndererek aracın devrini Erhan Y.’ye yapmasını söyledi. Olaylardan haberi olmayan Erhan Y. de devir işleminin ardından 277 bin TL’yi Cengiz K.’nin verdiği banka hesabına gönderdi.

Eve döndükten sonra banka hesabını kontrol eden Ömer Y. paranın kendisine ulaşmadığını görüp, dekontun sahte olduğunu anlayınca polise şikayetçi oldu. Cengiz K.’nin banka hesabını kontrol eden polis ekipleri, Ramazan P. ve Mustafa Ç. ile birlikte çalıştığını, bu kişilerin hesabını kullandığını tespit etti. Polisin, olayla ilgili çalışması devam ederken Mustafa Ç.’nin hesabına 340 bin TL daha giriş olduğu belirlendi. Bu paranın, aynı yöntemle dolandırılan Konya ve Mersin’deki kişiler tarafından gönderildiği saptandı. Bunun üzerine, toplamda 617 bin TL dolandırıcılık olayına karışan 3 şüphelinin de banka hesabına bloke konuldu.

3 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Bu tespitler üzerine ekipler, Cengiz K. ile Ramazan P.’yi Gaziantep’te, Mustafa Ç.’yi ise Adana’da yakaladı. Gözaltına alınan şüphelilerden Cengiz K., emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddederken, Mustafa Ç. ise “Cengiz benim hesabıma para geleceğini söyledi. Ben de parayı kendisine elden verdim” dedi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Cengiz K. ile Ramazan P. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Mustafa Ç. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

 

 

 

Benzer Haberler