Doktorlardan acil çağrı: Akla ve mantığa uymayan bu uygulamaya son verin!

7 Ocak 2021 Perşembe

Doktorlardan acil çağrı: Akla ve mantığa uymayan bu uygulamaya son verin!

İstanbul Tabip Odası (İSTABİP) yayımladığı basın açıklamasında, sağlık çalışanlarının Kasım ayına ait ek ödemlerini almadığını söyledi. Bakanlığın hesaplama programının bozuk olduğu bahanesine karşı çıkan doktorlar, “bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerekmektedir” çağrısını yaptı.

Ödemelerin dağıtılmama nedeni olarak bakanlık, ek ödemenin hesaplandığı programın bozuk olmasını neden olarak göstermişti.

İSTABİP açıklamasında, “Öne sürülen bahanenin akla ve mantığa sığmaması bir yana, hesaplanmasından dağıtım biçimine kadar birçok adaletsizliği barındıran, şeffaf yürütülmeyen, yıllardır itiraz ettiğimiz bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerekmektedir” diyerek bakanlığa cevap verdi.

Pandemi döneminde yüzlerce sağlık çalışanının yaşamını yitirdiği altı çizilirken, yaşamını yitiren sağlıkçılar için anma töreni yapılmasının bakanlık tarafından engellendiği iddia edildi. Ayrıca gerçekleştirilen anma törenlerine hiçbir bakanlık görevlisinin katılmadığı belirtildi.

“KÖLE DEĞİLİZ”
Pandeminin başından beri aynı özveri ve duyarlılıkla çalışıldığının altı çizilirken, sağlık çalışanlarına yoksulluk ve itaatin dayatıldığı söylendi. Açıklamada, “Bizler köle değiliz. Bizim üzerimizden başarı hikayeleri yazıp, bizleri yok sayamazsınız” denildi.

Ek ödemelerin şeffaf olmadığı ve kamu hastanelerinde aynı görevi yapan iki sağlık çalışanı arasında bile 20 kat fark olduğu belirtildi. Sağlık çalışanları yoksullaştırılırken, şehir hastanelerine yatırım yapıldığı ifade edildi.

Açıklamanın sonunda talepler şöyle sıralandı:

-Bizler toplum sağlığı için çalışan sağlık emekçileri olarak; emekliliğe yansıyan, insanca yaşama yetecek, performansa dayanmayan bir maaş istiyoruz.

-Keyfi tutumlarla belirlenen, şeffaf olmayan, sağlık hizmetini niteliksizleştiren ek ödeme uygulamasına derhal son verilmesini istiyoruz.

-Kasım ayına ait ve günlerdir verilmeyen ödemenin daha fazla geciktirilmeksizin yapılmasını talep ediyoruz.

Benzer Haberler