Doğu’da bazı köylerin aşıdan haberi yok

9 Nisan 2021 Cuma

Doğu’da bazı köylerin aşıdan haberi yok

Rojda Altıntaş - TELE1

Sağlık Bakanı Fahretin Koca ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşı ile ilgili yaptığı peş peşe açıklamalar aşı temininde büyük sorun olduğunu gösteriyor. Koca yerli aşı için daha önce Nisan sonunu işaret etmiş, Sinovac için de Mayıs ayında genel aşılamadan bahsetmişti. Ama defalarca açıklanan tarihler birbirini tutmadı. Yüz yüze eğitim ve ardından normalleşmeye geçilmesi vakaları da tırmandırdı. 55 bini geçen vakaların ardından uzmanlar da çağrı yaptı. Tam kapatma ve genel aşılama.

TELE1/ ROJDA ALTINTAŞ

Türkiye’de aşı temininin yanı sıra aşı bilgilendirmesinde de ciddi sorunlar yaşanıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde halen aşılanmayan köylerin ve grupların olduğu ifade ediliyor. Muş, Bitlis ve Hakkari tabip odası başkanları, kırsaldaki durumu anlattı. Muş Tabip Odası Dr. Fatma Rojin Öngün, “Aşılanmayan köyler var.” diyerek riske dikkat çekti. TTB, Muş, Bitlis, Van yöneticileriyle aşı ve artan vakaları konuştuk.

“KÖYDE AŞIYI BİRKAÇ KİŞİ BİLİYOR”

Muş Tabip Odası Dr.Fatma Rojin Öngün: Muş küçük bir il olduğu için bulaşı daha kolay kontrol altına alabiliyoruz. Vaka sayıları diğer illere göre daha az ama tam olarak söylenen kadar mı bilmiyoruz. Aşılanmayan köyler var. Belki köyde birkaç kişi aşıyı biliyordur ama geri kalanı yaptıramamıştır, bilmiyordur. Yaşlılarımız gelip gidemiyor. Televizyondan da takip edemeyenler var.

“YAŞLILARIN YÜZDE 50’Sİ AŞILANMAMIŞTIR”

Öngün, 65 yaş üstününde aşılanma sürecine ilişkin de değerlendirme yaptı. “Şeffaf bir şekilde bilgilendirme yapılmadığı için aşıya güvensizlik de var. Aşılanmamış yaşlılar var. Az bir miktar da değil. Tahmini olarak yüzde 50’den daha fazla bile olabileceğini söyleyebilirim. Yaşlıların birçoğu radenvu sürecini bilmiyor. Genelde torununa ya da komşusu gibi bir kişiye bağlı kalıyor.”

“VATANDAŞLAR VİRÜSE YAKALANDIĞINI SAKLIYOR”

“Covid-19 halk arasında çok kötü bir hastalık olarak algılanmaya başladığı için insanlar kendilerine bu hastalığı kondurmak istemiyor ve dolayısıyla kolay kolay test yaptırmıyorlar. Virüse yakalandıklarını da gizliyorlar. Toplum baskısı da test yaptırma ve aşılanma konusunda olumsuz bir etki yaratıyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda da ciddi bir halk sağlığı çalışması yapması gerekiyor.”

“BİTLİS’TE AŞILAMA ORANI YÜZDE 2,9”

Bitlis’te de durum farksız, Bitlis Tabip Odası Başkanı Dr. Fikret Aydın, 60 yaş üstünün aşılanma oranının ciddi derecede düşük olduğunu açıkladı.

“Aşılamada 60 yaş sınırına gelindi ve şu an köylerde aşılanmayan 60 yaş üstü kişiler var. Aşı temin sorunu olmamasına rağmen aşılamada istediğimiz seviyede değiliz. Aşıya olan güvensizlik, etkin aşılamada en önemli sorun olarak duruyor. Bitlis’te 1. doz aşılama yüzde 4,35, 2. doz ise yüzde 2,9 olarak kaydediliyor. Randevu almada sorun yaşanıyor olabilir. E-nabız kullanımının bilinmiyor olması bir neden. Aile hekimleri kendisine kayıtlı olup aşıya gelmeyen kişileri aramıyor, neden gelmediğini sormuyor. Bu konuda bir geri dönüş yapılması aşılamada oranı yükseltecektir.”

“VİRÜSÜ GEÇEN SENE AYAKTA GEÇİRDİLER”

Bitlis Tabip Odası Başkanı Dr. Fikret Aydın Bitlis’te birçok kişinin virüsü geçen sene ayakta atlattığını belirterek, “Vatandaşlar 2020 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hastalığı geçirdi. Bu nedenle vakalar düşük. Yakalananların bir kısmı ayakta farkında olmadan geçirdi. Kış mevsiminde hava şartlarından kaynaklı olarak sosyal etkileşim çok azaldı, bu durum bulaş riskini düşürdü.” ifadelerini kullandı.

“DOĞU’DA HAVALAR SOĞUK DİYE VAKALAR DÜŞÜKTÜ ISINDIĞI İÇİN YÜKSELİYOR

“Son 5-6 ayda düşük seyrin önemli sebeplerinden biri hava şartları. Havalar soğuk olduğu için bulaş riski düştü. Şu an havaların düzelmesiyle birlikte vaka sayısı artış göstermektedir. Bir diğer neden ise yüksek işsizlik. Bir kaç tekstil atölyesi hariç kalabalık işyeri yok.”

“TEKNOLOJİK İMKANSIZLIKLAR NEDENİYLE AŞI RANDEVUSU ALINAMIYOR”

Van Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, Hastahanelerde servisler ve yoğun bakımlar dolu olduğuna dikkat çekti.

“Salgınla mücadele yönetiminin toplumda yarattığı güvensizlik aşı sürecine de yansıdı. Toplumda ciddi bir oranda aşı reddi söz konusu. Bunun yanı sıra Doğu ve Güneydoğu’da özellikle internete erişim, teknolojik imkansızlıklar ve bu zeminde randevu alımında yaşanan sorunlar nedeniyle aşı oranları bugün itibariyle genel nüfusa oranladığımızda Van’da %5’lerde.”

“NORMALLEŞMEYE VAKALAR 7 KAT ARTTI”

Son dönemlerde Van dahil birçok ilde aşı temini ile ilgili sıkıntı yaşanmakta, randevu alıp gelen kimi insanlar aşısını olamadan geri gitmektedir. Sağlık Bakanlığı halen aşı tedariki ile ilgili durumun ne olduğunu toplumla şeffaf bir şekilde paylaşmadı. Tablo bu haldeyken 1 Mart itibariyle tekrar kademeli bir normalleşme sürecine girildi. Van’da normalleşme öncesinde 20-30’larda olan günlük vaka sayısı, normalleşme adımlarından sonra 140-150’lere yükseldi yani vakalar 7 kat artt.

Benzer Haberler