Doğu Akdeniz’de sular durulmuyor! Türkiye’den yeni NAVTEX ilanı

27 Ağustos 2020 Perşembe

Türkiye yeni bir NAVTEX yayınlayarak 1-2 Eylül’de Doğu Akdeniz’de atış eğitimi yapılacağını bildirdi.

CNN Türk Muhabiri Ahmet Türkeş NAVTEX ile ilgili canlı yayında, “Doğu akdeniz’de bir NAVTEX kararı bekleniyordu. Ancak bugün itibari ile görev süresi dolan Oruç Reis’e yönelikti bu beklenen karar. Ancak Antalya’daki NAVTEX istasyonundan yeni bir karar açıklandı ve 1-2 Eylül’de Doğu Akdeniz’de atış eğitimi yapılacağı duyuruldu. Yeni kararla birlikte Doğu Akdeniz’de donanma tekrar atışlı eğitimini sürdürecek” bilgisini aktardı.

“Bu eğitime dost ve müttefik ülkelerin katılıp katılmayacağı şu an için netlik kazanmadı. Ancak bu yönde de bir beklenti mevcut” diyen Türkeş, “Oruç Reis sismik araştırma gemisi Meis ve Rodos adalarının yaklaşık 200 mil güneyinde çalışmalarını sürdürüyordu. 10-23 Ağustos tarihinde göreve çıkmış ve 27 Ağustos’a kadar görev süresi uzatılmıştı. Bugün görev süresi doluyor ve akşam saatlerinde yeni bir NAVTEX kararı gelebilir. Oruç Reis’e yönelik yeni bir NAVTEX kararı Türkiye ile Yunanistan arasından görüşmelerin de nasıl bir seyirde gittiğini göstermiş olacak” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmesinde, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog çağrısı yapmıştı. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın da bir telefon görüşmesi yaptığını duyurmuştu.

Görüşmede, Trump’ın NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de artan tansiyondan dolayı ‘endişeli’ olduğunu bildirdiğine işaret edilen açıklamada “Trump, Yunanistan ve Türkiye’nin, farklılıkların tek çözüm yolu olan diyaloğa bağlı kalması gerektiğini bir kez daha vurguladı” ifadeleri kullanılmıştı.

NAVTEX İLANI NE DEMEK?

Navtex ilanı, Navtex cihazı üzerinden yapılan bildirimi ifade ediyor. Navtex, aynı zamanda küçük, düşük maliyetli ve mesajları kağıda basabilen radyo alıcısını kendi içinde bulunduran gemilerin köprü üstüne monte edilen, Deniz Kuvvetleri’nin ilgi alanına giren sahalardaki bahsedilen mesajları almak üzere ilgi sahalarını seçme imkanı tanıyan bir cihaz olarak biliniyor.

Benzer Haberler