Doğanın yeni düşmanı: Atık maskeler!

12 Ocak 2021 Salı

Doğanın yeni düşmanı: Atık maskeler!

Koronavirüs salgınıyla nedeniyle doğaya zarar veren yeni atıklar eklendi. Hijyen için gündelik yaşamımızın en önemli malzemeleri, maskeler, vahşi yaşam için ölümcül tehlike saçıyor. Kuşlardan deniz canlılarına kadar tüm yaşamı tehlike altına alan günlük hijyen malzemeleri doğaya bilinçsiz bir şekilde atılıyor.

Koronavirüsle mücadele ve hastalıktan korunmada insanoğlunun en önemli savunma gereçlerinden maskeler, eldivenler, koruyucu önlükler ve dezenfektan sıvıların plastik şişeleri, dünya genelinde giderek büyüyen bir çevre sorununa dönüşüyor. Pandeminin ardından tüm dünyada sokaklar, parklar, bahçeler hatta denizler maske ve eldivenlerle doldu taştı.

Uluslararası hayvan hakları örgütü PETA, konuya dikkat çekmek için bir açıklama yaparak, koruyucu malzemelerin doğada yok olmasının yüzlerce yıl sürebileceğini hatırlatarak “Onları çevreye attığımızda gezegenimizi paylaştığımız hayvanlara da zarar veriyor” dedi.

Kuala Lumpur’un vahşi doğasından gelen yeni fotoğraflar, PETA’nın uyarısının hafife alınamayacağını bir kez daha gözler önüne serdi. Malezya’nın başkentinde çekilen görüntülerde makak maymunlarının kenara atılmış maskeleri çiğnedikleri ve boğulma tehlikesiyle karşı karşıya geldikleri görüldü.

Kurtarma operasyonunu gerçekleştiren Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği (RSPCA) müfettişi Adam Jones, “Maskeden uzun süredir kurtulamadığı belliydi. Martının bacaklarına dolanan elastik kayışlar eklemlerinin şişmesine neden olmuştu” ifadelerini kullandı.

MAVİLİKLERDE 1,5 MİLYARDAN FAZLA MASKE BULUNDU

Vahşi doğa ve şehir yaşamındaki hayvanların yanı sıra, sualtında yaşayan canlılar da insanlığın çevre duyarsızlığından nasibini alanlar arasında.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği adlı kuruluşa göre denize giden atıkların yüzde 80’i plastik. ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ulusal Okyanus ve Atmosferik Hizmetleri’ne göre ise her yıl en az 8 milyon ton plastik okyanuslara karışıyor.

Çevre örgütü OceansAsia, pandemi başladığından beri, son bir yılda okyanuslara 1.5 milyardan fazla maske bulunduğunu ve bu yaklaşık 6.200 tonluk plastik kirliliğine neden olduğunu açıkladı.

Brezilya’da bir penguenin midesinde cerrahi maske bulunurken, Miami kıyılarında ise bir balon balığının maskeye dolandığı görüldü. Fransa’da ise tuzlu su lagününde bir yengeç maskeye dolanmış şekilde ölü olarak bulundu.

BESİN ZİNCİRİNE AĞIR DARBE VURUYOR

ABD merkezli çevre örgütü Ocean Conservancy’nden bilim insanı George Leonard, maskelerin ve eldivenlerin özellikle deniz canlıları için sorun yarattığını söyledi. AFP’ye konuşan Leonard, “Bu plastikler çevreye atıldığında gittikçe küçülen parçacıklara dönüşüyorlar. Bu parçacıklar daha sonra besin zincirine girerek tüm ekosistemleri bozuyor” dedi.

OceansAsia ise hükümetleri çöp atma cezalarını artırmaya ve yıkanabilir maske kullanımına davet etti.

Benzer Haberler