Doğalgazdan sonra LPG’ye de büyük zam

1 Kasım 2021 Pazartesi

Doğalgazdan sonra LPG’ye de büyük zam

Doğalgaza şimdiye kadar görülmemiş zam. Doğalgaza 1 Kasım tarihinden itibaren yüzde 49 zam geldi. Zam, sanayi ve elektrik üretimi yapan abonelere yapılırken bu ay da mesken tarifesi sabit kaldı. Sanayideki zam ürünlere yansıyacak. LPG’ye de 49 kuruş zam geldi.

BOTAŞ’ın internet sitesinden açıkladığı tarifeye göre konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan satış fiyatı bir önceki ayın tarifesiyle aynı kaldı ve bin metreküp doğalgaz için 1.488 lira olarak belirlendi.

Kasım ayı sanayi aboneleri için geçerli olacak tarife ise önceki tarifeye göre bin metreküp doğalgaz için yüzde 48,4 artışla 3.500 lira, elektrik üretim santrallerinin kullandığı bin metreküp doğalgaz için ise yüzde 46,8 artışla 4.000 lira oldu.

CHP’li Akın’dan “zamlar mini mini gelmiş” diyen AKP’li vekile gönderme

Doğalgaz Kasım ayına yüzde 49 zamla başladı

DOĞALGAZ TARİFESİ AYLIK AÇIKLANIYOR

Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 483 liraya yükseldi.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

Ekim ayında konut abonelerine zam uygulanmazken, sanayi ve elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgaz fiyatına yüzde 15 zam yapılmıştı.

LPG’YE DE ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), LPG otogazda 49 kuruş zam yapıldığını duyurdu. Zam pompa fiyatına yansıyacak, bu geceden itibaren geçerli olacak.

Yeni zamlarla beraber LPG’nin litre fiyatı 6 lirayı geçecek. İstanbul’da 6,10-6,18 liradan satılan otogaz fiyatı zam sonrasında 6,59-6,67 liraya yükselecek. Ankara’da 6,74, İzmir’de 6,53 liraya çıkacak.

Öte yandan LPG’ye en son 21 Ekim’de 22 kuruş, 2 Ekim’de 71 kuruş zam gelmişti.

Otogaza bir zam daha geliyor!

Benzer Haberler