Doğa yaşamının insanlar üzerindeki olumlu etkileri - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Sağlık

Doğa yaşamının insanlar üzerindeki olumlu etkileri

Özellikle stresli dönemlerde alıp başını gitmek, şehrin karmaşasından uzaklaşmak istersin.Bulunduğun ortamdan uzaklaşmak bile kendini iyi hissetmen için yeterliyken, bunu bir de doğada yaşamaya başlayarak yaptığında neler olacağını hayal etmek hiç de zor değildir.

Doğa mutluluk verir ve hayatı anlamlandırmamızda kolaylık sağlar

Bugüne kadar doğanın insan psikolojisine etkisi üzerine yapılan araştırmaların ortak sonucudur: Doğa ile ne kadar iç içe olursak o kadar mutlu oluruz.

Doğada yaşayan insanlar, şehirde yaşayan insanlara kıyasla daha az strese maruz kalır

Japonya’da 280 katılımcı ile yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısı ormana yarısı da şehir merkezine gönderildi. Ertesi gün şehirdekiler ve ormandakiler yer değiştirdi. Araştırma sonucunda bilim insanları, ormanda yaşayanların şehirde yaşayanlara kıyasla daha düşük kan basıncına sahip olduklarını ve daha az strese maruz kaldıklarını ortaya koydu.

Doğa en doğal antideprasandır

Bir öğretmen görevi gören doğa, kendimizi bunalmış ve cesaretimiz kırılmış hissettiğimizde bize mutlu olmayı öğretir.

Doğada yürüyüş yapmak bağışıklık sistemimizi ve kaslarımızı güçlendirir

Doğa yalnızca ruhumuzu değil, bedenimizi de güçlendirir. Bitkilerden yayılan kimyasalların insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış bir bilgidir.

Doğada zaman geçirmek yaratıcılığımızı artırır

Sıkılmanın yaratıcılığı artırdığına dair birçok bilimsel kanıt bulunmaktadır ancak her sıkıldığımızda modern yaşamın en kötü alışkanlıklarından biri olan telefona sarıldığımızda sonuç değişir. Sıkıldığımızda doğada zaman geçirmek ise yaratıcılığımızı artırır.

Doğayla iç içe yaşamak acılara dayanma gücümüzü artırıyor

Vücudumuz genetik açıdan doğa ile iç içe yaşamak için kurgulanmıştır. Doğayla iç içe yaşamak stresten ve üzüntüden uzak durmamıza yardımcı olur.

Advertisement