Diyanet’ten ‘Sezen Aksu’ açıklaması

Yayın tarihi: 17 Ocak 2022 Pazartesi 6:53 pm - Güncelleme: 17 Ocak 2022 Pazartesi 6:53 pm

Sezen Aksu‘nun gündem olan ve yargıya da taşınan ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı şarkısı için Diyanet’ten de açıklama geldi.

Sanatçı Sezen Aksu’nun ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı şarkısındaki “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri yargıya taşındı. Ankara’da aralarında avukat Mikail Yılmaz’ın da bulunduğu bir grup, Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı da açıklama yaptı.

Açıklamada ‘dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili gelişigüzel tartışma ve polemiklerin yapıldığı’ belirtilerek, “İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır” denildi.

İmamdan skandal hilafet çağrısı! O makamı geri almak için çalışacağız

“Hz. Adem’in ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamber olduğu” belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’de ‘halife’ olarak nitelenen Hz. Adem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır. Aynı şekilde Yüce Allah, ‘Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Adem’in durumu gibidir’ buyurarak Hz. İsa’nın yaratılışındaki ilahi kudrete ve onun mucizevi doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah’ın ezeli hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa’nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem’in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim’de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, haya ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbetle anılmıştır.

Milli Beka Hareketi’nden Sezen Aksu ve Mustafa Sandal’a tehdit: Akşam kapısındayız!

“SAYGISIZLIKTIR”

Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam’ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgari bir insani erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir. Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insani ve ahlaki tavırdır.”

Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulunuldu