Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 81 ilin valiliğine ‘Çav Bella’ talimatı

3 Haziran 2020 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 81 ilin valiliğine ‘Çav Bella’ talimatı

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce yapılan eylemle cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasının sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ilin valiliğine resmi yazı ile talimat gönderdi.

Diyanetin gönderdiği yazıda, merkezi ezan sistemi kullanıldığı ancak zaman zaman bazı illerde merkezi ezan sisteminin frekanslarına yetkisizce müdahale edildiği belirtildi.

İzmir’deki camilerden Çav Bella çalınmasını övenlere de soruşturma başlatıldı

Diyanet, cami ve mescitlerde bulunan ezan sisteminin elektrik bağlantılarının ezan ve salâdan 5 dakika önce aktive edilmesini, salâ ve ezan bitince ise kapatılmasını istedi.

81 İLİN VALİLİĞİNE YAZI GÖNDERİLDİ

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce cami hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı 22 Mayıs 2020 tarihinde 81 ilin valiliğine resmi yazı gönderdi.

Cumhuriyet’te yer alan Seyhan Avşar imzalı habere göre ilgili yazıda, “Birbirine yakın camilerde okunan ezan seslerinin karışıklığını önlemek amacıyla ezanı güzel okuma yeterliliğini haiz müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okunan ezanın diğer camilere ulaştırıldığı merkezi ezan sistemini uzun süredir kullanmaktayız” ifadeleri yer aldı.

‘CİHAZLAR EZAN İLE SALÂNIN BİTİMİNDE KAPATILACAK’

“Zaman zaman bazı illerimizde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından merkezi ezan sistemlerinin frekanslarına yetkisizce müdahale edilmek suretiyle sabote edildiği ve minare hoparlörlerinden cami ve temsil ettiği değerlerle bağdaşmayacak birtakım yayınların yapıldığı görülmektedir” denilen açıklamada, “Benzer sabotajların tekrar yaşanmaması için merkezi ezan sisteminden istifade eden cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantıları ezan ve salâdan 5 dakika önce aktive edilecek, cihazlar ezan ile salânın bitiminde kapatılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler