DİSK'ten kayyum tepkisi: Demokrasi karşıtı uygulamanın sona ermesini talep ediyoruz - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

DİSK’ten kayyum tepkisi: Demokrasi karşıtı uygulamanın sona ermesini talep ediyoruz

DİSK Genel Yönetim Kurulu, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınmasını, demokrasi karşıtı bir uygulama olarak niteledi. Disk’in yaptığı yazılı açıklamada “Uygulamanın sona ermesini talep ediyoruz” denildi.

Belediye başkanlarının Hükümet tarafından görevden alınmasının demokratik bir ülkede kabul görmeyeceği çok açıktır. Görevden alma gerekçeleri tartışmalı bir içeriğe sahiptir. Belediye başkanlarının seçilme yeterlilikleri 31 Mart yerel seçimleri öncesinde tartışma konusu olmuş ve tartışma YSK’nın adaylıkları kabul etmesiyle sonuçlanmıştı. Dolayısıyla yargı, adaylıkları meşru görmüş ve kabul etmiştir. Bu durumda belediye başkanlarının seçim sonrası belediye başkanlığından uzaklaştırılmasını gerektirecek bir suç işlemesi gerekir ki Hükümet işlemi meşru olabilsin. Oysa ortaya konulan gerekçeler açılan soruşturmalara işaret etmektedir. Soruşturma suçu kanıtlamaz ancak iddia eder; iddia yargının içinde bulunduğu siyasi bağımlılık durumu göz önüne alındığında bir siyasi araç olarak kullanılabilir ve mevcut durumda soruşturmanın görevden uzaklaştırmaya araç yapıldığı güçlü bir izlenimdir.

 

Kars Belediyesi’ne kayyum mu atanıyor? Ayhan Bilgen hakkında flaş gelişme…

Bu çerçevede belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması çürük iddialarla halk iradesine darbe vurmak anlamına gelir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan ve halk iradesini yansıtan seçimler sonucunda göreve gelenlerin çürük gerekçelerle görevden uzaklaştırılması hem halk iradesini hem de temsili demokrasiyi yaralar. Belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması sonrasında söz konusu belediyelerde işçiler üzerinden bir baskı ortamı kurulmaya başlandığını gözlemliyoruz. Bunun sonucu olarak bazı üyelerimizin sendikamızdan istifa ettiğini üzüntüyle izliyoruz. Elbette buna karşı tavırsız kalmayacak üyelerimiz üzerinde kurulmak istenen baskıya karşı direneceğiz. Sendikal haklar üzerinden yürütülen baskı politikaları sonuçsuz kalmaya mahkumdur. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında görevden uzaklaştırmaların geçici tedbir niteliğinde olduğu ifade edilmektedir. Bu ifadenin gereği olarak görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının hemen görevlerine iade edilmesi tüm demokratik kamuoyunun beklentisidir. İçişleri Bakanlığı açıklamasının gereği olarak bu demokrasi karşıtı uygulamanın çok kısa sürede sona ermesini talep ediyoruz.

 

Cumhurbaşkanlığından ‘kayyum’ açıklaması

Advertisement