DİSK Başkanı Çerkezoğlu’ndan asgari ücrete yönelik açıklama: Vergi dışı bırakılmalı

27 Ocak 2021 Çarşamba

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücrete yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Çerkezoğlu, yaptığı konuşmasında asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve asgari ücretteki kesinti yükünü devlet tarafından hazineden karşılanması gerektiğini söyledi. 

Arzu Çerkezoğlu, bugün CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Çerkezoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “DİSK heyeti olarak Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerle bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla da bir görüşme yaptık. Asgari ücret, tespit komisyonu tarafından belirlenmiş olsa da TBMM’de yapılacak bazı yasal düzenlemelerle artırılması mümkündür” dedi.

“DİSK olarak ilk günden itibaren asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini ve asgari ücretteki kesinti yükünü devlet tarafından hazineden karşılanması gerektiğini ifade etmiştik” hatırlatmasında bulunan Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Bugün asgari ücretin bir miktar da olsa yükseltilmesi için TBMM’nin asgari ücreti tümüyle vergi dışında bırakmak ve asgari ücret üzerinde SGK kesinti yükünün devlet tarafından karşılanması konusunda yasal düzenlemeler yapmak için göreve çağırıyoruz. 2008 yılından beri 12 yıldır bu ülkede işverenlere 5 puan SGK prim desteği verilmektedir. 12 yıldır işverenlere verilen bu destek pandemi süresince işçilere de verilmelidir.”

Benzer Haberler