DİSK-AR: İşsiz sayısı 9,8 milyona yükseldi

12 Ekim 2020 Pazartesi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştıma Merkezi’nin (DİSK-AR) hazırladığı, ‘İşsizlik ve İstihdamın Görünümü’ raporuna TÜİK’in verilerinde esas almadığı geniş tanımlı işsiz sayısı 9.8 milyon, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 27.3.

DİSK-AR, TÜİK’in işsizlik rakamlarının açıklamasının ardından ‘İşsizlik ve İstihdamın Görünümü’ raporunu yayımladı. Raporda, TÜİK tarafından açıklanan Temmuz 2020 verilerinin “ekonominin açıldığı dönemi yansıttığı, ancak istihdam ve işsizlikteki vahim tablonun sürdüğü” kaydedildi. DİSK, TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısının Covid-19’un yarattığı tahribatı yansıtmaktan uzak olduğunu vurguladı.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 27.3

DİSK-AR, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yöntemini esas alarak Covid-19’un yarattığı gerçek istihdam kaybını ve işsizliği hesapladı. Buna göre Covid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Temmuz 2020’de 10,4 milyon. Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı yüzde 29,1 olarak hesaplandı.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI 9,8 MİLYON

Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 9,8 milyona yükselirken geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 27,3 olarak. Raporda, Covid-19’un Temmuz 2020’de en az 1 milyon 879 bin yeni eşdeğer istihdam kaybına yol açtığı belirtildi. DİSK Araştırma Merkezi, istihdam bir yılda 1 milyon 254 bin kişi azaldığına, istihdam oranının yüzde 43,5’e gerilediğine dikkat çekti.

İSTİHDAM AZALDI

Rapora göre işbaşında olanların sayısı son bir yılda 1 milyon 333 bin kişi azaldı. Ümitsiz işsizlerin sayısı bir yılda 614 binden 1 milyon 335 bine yükseldi. Bu dönemde kadın işgücü yüzde 7,5, kadın istihdamı ise yüzde 6,3 daraldı.

TÜİK NASIL HESAPLIYOR?

TÜİK, dar tanımlı hesaplama (iş bulma umudunu kaybettiği için artık iş aramayanların işsiz sayılmaması) yöntemi ile işsizliği açıkladığı ve gerçek rakamları yansıtmadığı için eleştirilere neden oluyor.

TÜİK, Temmuz ayı işsizlik oranını yüzde 13,4 olarak açıklamıştı. TÜİK’e göre istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 254 bin kişi azalırken, işsiz sayısı da 369 bin kişi azalmıştı!

TÜİK’e göre işsizlik azaldı!

Benzer Haberler