Dışişleri’nden Türk vatandaşlarına Ukrayna uyarısı

12 Şubat 2022 Cumartesi

Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına Ukrayna‘nın doğu sınırındaki bölgelere mecbur kalmadıkça gitmemeleri uyarısını yaptı.

Rusya ile ‘Batı cephesi’ arasındaki gerilim, Ukrayna üzerinden son günlerde giderek tırmanırken, Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlarına seyahat uyarısı geldi. Bakanlık güvenlik durumu nedeniyle Ukrayna’nın doğu sınırındaki bölgelerine mecbur kalmadıkça seyahat edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Ukrayna’daki güvenlik durumu ülkemizce yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın doğu sınırındaki bölgelerine mecbur kalmadıkça seyahat etmekten imtina etmeleri tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın şahsi güvenlikleri için mümkün olan tüm tedbirleri almaları ve mecburi seyahatleri öncesinde Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir. Acil durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz (+380632114765; +380632557748) ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi (0312 292 2929) ile irtibata geçilmesi mümkündür” denildi.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker ve zırhlı araç konuşlandırmasıyla başlayan krizde Moskova’nın güç gösterisi Belarus’taki tatbikatla sürüyor. 20 Şubat’a kadar sürecek tatbikatta Rusya’nın en gelişmiş silahları kullanılıyor. Öte yandan birçok ülke bu nedenle vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunuyor.

Ukrayna hamlesinin ardından Blinken’den flaş açıklama: Umarım bunu yapmazlar

Savaş çanları! Rus diplomatlar Ukrayna’yı terk etmeye başladı!

Benzer Haberler