Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

8 ülkede 50 Türk vatandaşı koronavirüsten hayatını kaybetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, bugüne kadar 8 ülkede 50 Türk vatandaşının Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışında yaşayan Türklerin tahliyesine ilişkin dün yaptığı açıklamada 32 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söylemişti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, bugün yaptığı açıklamada bu zaman kadar 8 ülkede 50 Türk vatandaşının Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

ÇAVUŞOĞLU 32 AÇIKLAMIŞTI

Çavuşoğlu, “Dün akşam (25 Mart) itibarıyla 8 ülkeden 11 seferle, 2 bin 721 Türk öğrenci daha Türkiye’ye getirildi. Bu öğrenciler 14 günlük karantinaya alındı” dedi.

“Uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla işbirliği içerisinde olması gereken bir zamandayız” diyen Çavuşoğlu, bugüne kadar 69 ülkenin Türkiye’den tıbbi yardım talebinde bulunduğunu bunlardan 17’sine yardım gönderildiğini dile getirdi. “Ancak bizim de ihtiyacımız var” açıklamasında bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Öncelik kendi vatandaşımızın sağlığı. fazla olursa onu ihraç edebiliriz. Üretim fazlasını göndereceğiz” diye konuştu.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında 32 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Yurt dışında çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere 32 vatandaşımız hayatını kaybetti. Aileler bazı cenazeleri Türkiye’ye getirmek istedi. Bu ülkelerden uçuş yok ama kargo şeklinde olabilir. Gerekli tedbirler alınıyor ve gerekli destek veriliyor” dedi.