Dışişleri Bakanı 15 yıl sonra İsrailli mevkidaşıyla görüştü

25 Mayıs 2022 Çarşamba

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıl sonra İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Batı Kudüs’te yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile Batı Kudüs’te yaptığı ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olduğunu söyleyen İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, özetle şunları söyledi:

“‘İlişkilerimizde herhangi bir iniş olmadı’ demiyoruz ama Türkiye 1949’da İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülkeydi ve biz her zaman diyalog ve işbirliğine nasıl dönebileceğimizi bildik. Uzun geçmişe sahip uluslar, bir dönemi nasıl kapatıp yeni bir dönemi nasıl açacaklarını bilirler. İşte biz de bugün bunu yapıyoruz.

“Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşına bağırdı” iddiası

“AMACIMIZ EKONOMİK VE SİVİL İŞ BİRLİĞİ”

Türk Dışişleri Bakanı’nın 15 yıllık süre içinde yaptığı ilk ziyareti esnasında diplomatik ve güvenlik ilişkilerimizi açısından değil aynı zamanda ekonomik bağlarımız açısından da bir gelişme olduğunu gördük. Amacımız ekonomik ve sivil iş birliğini daha da geliştirmek. İnsanlar arasındaki bağlantılarımızı geliştirmek ve ülkelerimizin karşılıklı avantajlarını hem bölgesel anlamda hem küresel anlamda birlikte kullanmak. Salgın döneminde ve hatta siyasi gerginliklerin olduğu dönemde bile ülkelerimiz arasındaki ekonomik iş birliği sürekli olarak artmaya devam etti. Geçen sene içinde iş birliğimiz emsalsiz bir boyuta ulaştı. Bu memnuniyetle karşıladığımız bir şey. Ancak biz bu çalışmaları bu haliyle kabul edemeyiz. Daha da geliştirmemiz gerekiyor. Bugün Sayın Bakanla birlikte Ortak Ekonomik Komisyonumuzu yeniden oluşturmayı ve yeni bir sivil havacılık anlaşması üzerinde çalışmayı kabul ettik.

“İSRAİLLİLER TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR”

Diplomasinin de ötesinde İsrailliler Türkiye’yi çok seviyor. Her gün onlarca uçuş İsrail’den ayrılıyor, Türkiye’ye geliyor. Binlerce İsrailli sizin kültürünüzü, müziklerinizi, güzel plajlarınızı, güzel pazarlarınızı çok seviyorlar. Bugün ilişkilerimizi geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturmuş olduk. Bundan sadece bizler değil, önümüzdeki yıllarda çocuklarımız da faydalanacak.”

“BİRBİRİMİZİN HASSASİYETLERİNE SAYGI”

Lapid’in ardından konuşan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Farklılıklarımıza rağmen sürdürülebilir diyaloğun devam etmesi faydalı olacaktır. Bu da birbirimizin hassasiyetlerine saygı temelli olmalıdır. Bu sadece ikili ilişkilerimiz için değil aynı zamanda bölgemizdeki barış açısından da faydalı olacaktır.

Pozitif bir gündem üzerinde çalışmalarda bulunmak bizlerin anlaşmazlıklarımızı daha da yapıcı bir şekilde ele almamıza yardımcı olabilir. Bakanlıklarımız ve ilgili kamu kurumlarımız arasında teknik toplantıları yeniden tesis etme konusunda hemfikir olduk.

“TÜRKİYE VE İSRAİL TİCARET ORTAĞI”

Sayın Bakan Lapid’in bugün ifade etmiş olduğu gibi bizler de ikili ilişkilerimize yeniden enerji kazandırmaya ve farklı mekanizmaların toplantılarına yeniden oluşturmaya ve sivil havacılıkla ilgili görüşmeleri başlatma konusunda hemfikir olduk.

Coğrafi yakınlığımız ve birbirini tamamlar nitelikteki ekonomilerimiz Türkiye ve İsrail’i doğal ticaret ortağı haline getiriyor. Yaşadığımız zorluklara rağmen, Covid gibi ve geçmişteki farklılıklara rağmen ticaret hacmimiz katlanarak artmaya devam etmiştir. Geçen seneki ticaret hacmimiz 8 milyar doları aşmıştır. Bu senenin ilk çeyreğindeki rakamlar da ümit vaat edici. Nisan sonu itibariyle 1,8 milyar dolarlık bir ihracat var Türkiye’den İsrail’e.

“KALICI BARIŞ İÇİN TEK ÇÖZÜM”

Filistin-İsrail meselesini de görüştük. Birleşmiş Milletler parametreleri içinde iki devletli çözümün kalıcı barış için tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Bizim gerçekten görmek istediğimiz şey bu, kalıcı bir barışın Orta Doğu’da sağlanması. Kudüs ile ilgili hassasiyetleri paylaştım ve Harem-i Şerif’in kutsallığıyla ilgili hassasiyetimizi paylaştım.”

Benzer Haberler