Direnişe destek veren Boğaziçili yabancı akademisyen Türkiye’ye sokulmadı

Yayın tarihi: 6 Haziran 2023 Salı 11:40 am - Güncelleme: 6 Haziran 2023 Salı 11:41 am

Boğaziçi Üniversitesi direnişine destek veren Matemmatik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mohan Ravichandran, “güvenlik tehdidi” olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye sokulmadı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu ve sonrasında Prof. Dr. Naci İnci’nin rektör olarak atanmasına tepki olarak başlatılan eylemlere destek veren Hindistanlı Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mohan Ravichandran, “güvenlik tehdidi” oluşturduğu öne sürülerek Türkiye’ye sokulmadı. Ülkesinden dönen Dr. Mohan Ravichandran’ın Türkiye’ye girişi Sabiha Gökçen Havalimanı’nda engellendi.

Cumhuriyet’in haberine göre Mohan Ravichandran, İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile “Güvenlik tehdidi oluşturduğu” gerekçesiyle Türkiye’ye girişinin engellendiğini aktararak “Benim bir yıllık dönemli ikamet iznim vardı. İznim kasım ayına kadar geçerliydi. Geçtiğimiz cumartesi günü Sabiha Gökçen Havalimanı’na indim, ancak orada görevli memur ikamet iznimin 25 Şubat’ta iptal edildiğini belirtti. Gerekçe olarak da güvenlik tehdidi oluşturan kişilere uygulanan ‘N-82’ kodu uygulanmış” dedi.

Söz konusu karara tepki gösteren Ravichandran, “Ben Türkiye vatandaşı değilim. Bu yüzden hiçbir zaman siyasi bir tutum alarak bir şey söylemedim. Öğrenciler gözaltına alındı. Ben de rektöre e-posta yazdım ve bir rektörün öğrencilerin yanında durması gerektiğini belirttim. Çeşitli imza kampanyaları oldu, ben de imza attım. Nöbetlere katıldım. Rektörün yaptığı uygunsuz uygulamaları eleştirdim. Çağdaş ve özerk bir üniversite talebini yineledim. Ancak bunlar siyasi talepler değildir. Bunlar akademik ve temel taleplerdir” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde bu yıl da toplu mezuniyet töreni iptal edildi